شما موهاتون رو معمولا چیجوری روی سرتون جمع می کنین؟ اونا رو با کلیپس پشت سرتون نگه می دارین یا همیشه با یه کش، اونا رو دم اسبی می بندید؟ میونه تون با بافتن مو چه طوره؟

باور دارین که موهای بافته همیشه مرتب و تمیز باقی می مانند؟ هیچ می دونستین بستن غلط موها می تونه در آسیب دیدن ریشه مو و ریزش اون اثر داشته باشه؟

در این مطلب، ما 5 دلیل ریزش موی خانوما رو آوردیم. نگاهی به این دلایل بندازین. شاید دلیل ریزش موی شمام، یکی از این 5 عامل باشه:

1- ریزش مو به دلیل بافتن یا دم اسبی کردن موها

خیلیا عادت دارن موهای شون رو در طول روز، پشت سرشون به حالت دم اسبی جمع کنن یا ببافند، ولی این کار می تونه یکی از دلایل ریزش شدید موها باشه. هر نوع کشیدن دراز مدت مو و بافتن سفت اون، باعث ریزش موقتی مو (آلوپسیای کششی) می شه.

این ریزش مو معمولا بین 3 تا 6 ماه زمان میبره و کم کم متوقف می شه و بعد به آرومی، موها شروع به رشد دوباره می کنن. اما اگه این مدل بستن مو، واسه سالای زیادی ادامه یابد، ممکنه به ریزش دائمی مو منجر شه.

در بعضی موارد، مو به دلیل کشیده شدن، نزدیک پوست سر می شکنه. این نوع ریزش مو بیشتر در پیشونی و کنارهای پوست سر (جایی که مو تحت بیشترین فشاره)، دیده می شه.

ریزش مو فقط پس از استفاده دائمی از مدلای فوق اتفاق می افته و با انتخاب گاه به گاه مثل این مدل موها، این آسیب اتفاق نمی افته.

2- ریزش مو به دلیل بارداری

بعضی از خانوما پس از زایمون، دچار ریزش موی شدید می شن. این نوع ریزش مو، به "آلوپسیای بعد از زایمون" معروفه و عادی و گذرا هستش و حدود 2 تا 3 ماه پس از زایمون اتفاق میفته.

این ریزش مو، حدود 1 تا 6 ماه ادامه پیدا میکنه، بعد رشد طبیعی مو از سر گرفته می شه. این نوع ریزش مو ممکنه پس از سقط جنین هم دیده شه.

البته همه مادران دچار این آسیب نمی شن. راه حل اش هم اینه که با موهاتون با ملایمت برخورد کنین. اونا رو کمتر دستکاری کنین. از برسای نرم واسه شونِه کردن موهاتون استفاده کنین. موهاتون رو به آرومی بشورید و خشک کنین. این نوع ریزش مو با احتمال خیلی کم بیشتر از 4 ماه زمان میبره.

3- ریزش مو به دلیل مصرف قرصای ضدبارداری

قرصای ضدبارداری رو خیلی از خانوما مصرف می کنن، ولی تعداد کمی از اونا با خوردن این قرصا دچار ریزش موقتی مو می شن. بیشتر اوقات پس از قطع دارو، ریزش مو اتفاق می افته. خانومایی که موقع به کار گیری این قرصا دچار ریزش مو می گردن، ممکنه زمینه ارثی هم داشته باشن و ریزش موهای شون با مصرف قرص شدید شدن شه.

وقتی خانمی مصرف این قر صا رو قطع می کنه، دو یا سه ماه بعد متوجه ریزش موهای سرش می شه. این ریزش ممکنه 6 ماه طول بکشه و بعد متوقف شه. 6 تا 12 ماه پس از اینکه ریزش مو قطع شد، موی سر دوباره شروع به رشد می کنه.

4- ریزش مو به دلیل رژیمای لاغری عجیب و غریب

اگه رژیمای لاغری عجیب و غریب می گیرین، بدونین که ممکنه دچار ریزش مو شید. رژیم لاغری که شدیدا کمبود پروتئین داشته باشه، در رشد مو تاثیر می ذاره، چون مو از پایه از پروتئین تشکیل شده. افراد باید در هر سنی، به مقدار کافی پروتئین مصرف کنن تا رشد طبیعی مو حفظ شه. غنی ترین منابع پروتئین به ترتیب شامل تخم مرغ، شیر و لبنیات، شکلای جور واجور گوشت (ماهی، مرغ و گوشت قرمز) و حبوباته.

افراد گیاهخوار و کسائی که از رژیمای غذایی بدون پروتئین استفاده می کنن و مبتلایان به بی اشتهایی عصبی (که در میان مانکنا و طرفداران لاغری بیشتر از اندازه، زیاده)، به سوءتغذیه پروتئینی دچار می شن. در اینجور مواردی مو باریک می شه و 2 یا 3 ماه بعد، ریزش شدید مو شروع می شه. این ریزش مو با مصرف کافی و مناسب غذاهای شامل پروتئین، قابل پیشگیری و جبرانه.

بعضی رژیمای لاغری به کم خونی فقرآهن منجر می گردن که می تونه باعث ریزش مو شه.

اما این باور که ریزش مو مربوط به کمبود ویتامین است، یافته های ضد و نقیضی رو در تحقیقات نشون داده. تا کنون هیچ ویتامین جداگونه ای یافت نشده که اثر زیادی در رشد مو داشته باشه.

مصرف زیاد ویتامین، به خصوص ویتامین A ممکنه باعث بروز مسمومیت در بدن شه.

اگه فکر می کنین که کمبود تغذیه ای دارین، باید با دکتر مشورت کنین. هر گونه تغییر یهویی در برنامه غذایی (مثل رژیمای لاغری خیلی کم کالری)، به ریزش مو منجر می شه.

5- ریزش موی طبیعی، نوع زنونه

موهای سر بیشتر خانوما با افزایش سن، به طور پراکنده کم پشت می شه که به اون "ریزش موی زنونه" می گن و مشابه طاسی مردونه است، ولی خانوما هیچوقت به طور کامل طاس نمی شن. 

این ریزش مو ممکنه مثل طاسی مردونه با عقب رفتگی خط مو همراه باشه. اما اکثرا کم پشتی پراکنده مو در تموم سر دیده می شه و خیلی یواش تر از طاسی مردونه جلو رفتن می کنه.

این نوع ریزش مو ممکنه اولین بار پس از یائسگی ایجاد شه. مردان و زنان هر چی سن شون بگذره، موی کمتری دارن. وراثت در ریزش موی هر دو گروه نقش داره. آقایون بیشتر از مادر و خانوما بیشتر از پدر، ریزش مو رو به ارث می برن.

عملی ترین راه رفع این حالت، مدل دادن مناسب به موه. بعضی وقتا درمانای جدید مثل پیوند مو هم به خانوما پیشنهاد می شه.

نازنین دربندی

هفته نامه سلامت

*

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *