: ۵ علامت پزشکی خطرناک رو بشناسین

خیلی از دردها نشون دهنده مشکلی جدی در سلامت بدن نیستن اما بعضی علائم وجود دارن که حتما نیاز به مراجعه سریع به دکتر و معاینات دقیق دارن.

به گزارش آکا ایران به نقل از آوای سلامت ،شما باید به دکتر مراجعه کنین اگه با هر کدوم از ۵ علامت و نشونه زیر مواجه شدید:

ضعف در پاها و بازوها: احساس ضعف و بی حسی در بازو، ساق پا و یا صورت می تونه نشونه ای از یه سکته مغزی باشه مخصوصا اگه این احساس تو یه طرف بدن باشه. نبود حفظ تعادل، احساس سرگیجه یا مشکل در راه رفتن هم می تونه نشونه ای از سکته مغزی باشه. شما باید هم اینکه دور و بریا خود رو باخبر کنین اگه: نمی تونین خوب ببینین، احساس سردرد شدید، گیجی و یا مشکلا در صحبت کردن یا درک دارین. اگه این علائم مربوط به سکته مغزی باشه، باید دست کم ظرف ۴.۵ که زمان طلایی حساب می شه، واسه جلوگیری از خطر دچار شدن به ناتوانیای دراز مدت به وجود اومده به وسیله این سکته، اقدامات درمانی انجام بشه.

درد در قفسه سینه: هر گونه درد در قفسه سینه مخصوصا اگه همراه با عرق کردن، فشار، تنگی نفس، یا تهوع باشه، نیاز به مراجعه سریع به دکتر داره. درد قفسه سینه می تونه نشونه ای از بیماریای قلبی یا حمله قلبی باشه مخصوصا اگه شما این احساس رو بعد از یه فعالیت بدنی شدید داشته باشین. هم اینکه این علائم می تونه نشونه ای از حرکت یه لخته خون به سمت ریه باشه. اگه در قفسه سینه خود احساس فشار و سنگینی می کنین، یا اگه درد این ناحیه از بدن واسه بیشتر از چند دقیقه زمان میبره و یا از بین میره و دوباره شروع می شه، تلاش نکنین اونو ندیده بگیرین.

حساسیت به لمس و درد در پشت ساق پا: این علامت می تونه نشونه ای از بروز یه لخته خون در پا باشه که از اون به نام ترومبوز ورید عمقی یاDVTیاد می شه. این علامت بعد از مدت زمان طولانی نشستن در هواپیما یا بی تحرکی طولانی در اثر مریضی اتفاق بیفته. اگه لخته خون اتفاق افتاده باشه، شما ممکنه درد بیشتری در زمان ایستادن یا راه رفتن احساس کنین. تورم هم ممکنه همراه با لخته اتفاق بیفته. حساسیت به لمس بعد از ورزش طبیعیه اما اگه همراه با قرمزی یا احساس گرما و تورم باشه، باید حتما فورا با دکتر تماس گرفت. چون اگه لخته وارد جریان خون شه، با مشکلات جدی همراه هستش.

وجود خون در ادرار: اگه این علامت رو همراه با احساس درد تو یه سمت از بدن خود داشتین، با دکتر تون فورا تماس بگیرین چون شاید نشونه ای از دچار شدن به سنگ کلیه باشه. سنگ کلیه یه کریستال کوچیک ساخته شده به وسیله مواد معدنی و نمک در کلیه س در لوله های ادرار در حال حرکته. دکتر شما ممکنه واسه مشاهده سنگ تصویربرداری با اشعه ایکس یا سونوگرافی رو تجویز کنه. خیلی از سنگای کلیه خود به خود دفع می شن اما بعضی وقتا نیاز به مداخلات پزشکیه. در عین حال اگه شما خون در ادرار مشاهده کردین و نیاز فوری و تکراری به دفع ادرار به همراه سوزش داشتین، ممکنه به عفونت شدید کلیه یا مثانه گرفتار شده باشین. وجود خون در ادرار بدون احساس درد هم نشونه ای از دچار شدن به سرطان کلیه یا مثانه س و نیاز فوری به مراجعه به دکتر داره.

خس خس سینه: مشکلات تنفسی باید فورا درمان شن. اگه شما خس خس سینه رو به همراه شنیدن صدای سوت در سینه هنگام تنفس تجربه می کنین، فورا به دکتر تون اطلاع بدین. این علائم می تونه نشونه ای از دچار شدن به آسم یا مریضی ریوی، و یا آلرژی شدید در اثر قرار گرفتن در برابر مواد شیمیایی باشه. خس خس سینه البته می تونه با ذات الریه یا برونشیت و در موارد شدید با پنومونی در رابطه باشه.

سلامت نیوز

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *