داشتن دوستان خوب واسه معلولان یه ضرورته. خیلی از معلولان موفق تلاش می کنن با افراد خونواده، دوستان و آشنایان خود بیشتر از قبل رابطه و دیدار داشته باشن.
یادتون باشه چیزی که توانایی رو می سازه، نیروی اراده س و اگه اراده بخواد جاری شه، هیچ بهونه ای سد راهش نیس!

1 – رابطه اجتماعی موثر برقرار کنین و در جمع دوستان قرار بگیرین

داشتن دوستان خوب واسه معلولان یه ضرورته. خیلی از معلولان موفق تلاش می کنن با افراد خونواده، دوستان و آشنایان خود بیشتر از قبل رابطه و دیدار داشته باشن. داشتن رابطه سالم با افراد سرحال و موفق باعث می شه فرد معلول بتونه در مورد نگرانیا و احساساتی که درباره خود و معلولیتی که داره با اون افراد درددل کنه؛ از طرفی می تونه از پتانسیل و کمک هر کدوم از دوستانش استفاده کنه و در واسه رسیدن به اهدافش قدم برداره.

2 – داوطلبانه در جامعه حاضر شید
حضور در اجتماع نکته مهمی در زندگی معلولانه. اگه فرد معلول بیاموزد که چیجوری می تونه در اجتماع حضور یابد، هم انگار به خودش کمک کرده و هم به افراد معلول دیگری که می خوان در جامعه حضور پیدا کنن.

دوست عزیز یادتون باشه این تنها خود شمائید که می تونین با تکیه بر نیروی ایمان و اراده، موقعیت و جایگاه خود رو در اجتماع اثبات کنین.

انتظار نداشته باشین در گوشه ای از خونه بشینین و بقیه بدون آشنایی با شما و اطلاع از توانمندی هاتون از شما دعوت به همکاری و حضور در اجتماع کنن. بلند شید و با تکیه بر نیروی ایمان به دور و بریا و جامعه ثابت کنین معلول، فرد مسئولیت فرار و دست و پا بسته ای که از نیروی ابتکار محرومه، نیس. خوش فکری و استعدادهایتان رو به همه نشون بدین، به جامعه بیایید تا روی توانمندیا و قابلیتاتون بیشتر از قبل حساب کنن.

3 – با معلولان موفق رابطه داشته باشین
بی فکر نمیشه از نظر دور داشت که بعضی وقتا ممکنه احساس تنهایی کنین. در این شرایط صحبت کردن با فردی که معلولیت مشابهی داره می تونه موثر واقع شه و همه چیز رو عوض کنه. چون که اون مشکلات مشابهی داره و از این نظر می تونه شما رو خوب درک کنه. با قرار گرفتن در گروه همتایان خود که تونسته ان به موفقیتای زیادی برسن، درمی یابید افراد دیگری هم هستن که از مشکلات مشابه رنج می برن اما با اینحال، بر سختیای زندگی فائق اومده ان. با مشکلات و تنگناهای همتایان خود آشنا شید و از اونا بخواین به شما نشون بدن که چیجوری واسه رسیدن به اهدافشون تلاش کردن. با آدمایی دوستی کنین که تحسینشان می کنین. وقتی با کسائی هستین که افراد موفقی هستن بیشتر می تونین خودتون رو باور کنین.


4 – باورهای منفی رو رد کنین
همیشه کسائی هستن که آیه یأس می خونن و آدما رو در انجام اهدافشون دلسرد می کنن. در خیلی از موارد دیده می شه که فرد معلول با قدرت اراده و همت تصمیم به انجام کاری گرفته که خوشبختی اونو در آینده تضمین می کنه اما تعدادی از دور و بریا دور و نزدیک، اونو این جور با باورهای منفی درگیر می کنن: تو از توانایی جسمی لازم واسه انجام اینجور کاری بهره مند نیستی ، مگه شرایطت رو نمی بینی؟ بهتره هدف کوچیک تری رو انتخاب کنی و بلند پرواز نباشی و یا بعضیا به خاطر ناآگاهی از استعدادهای معلول و یا از سر ترحم با بیان جملاتی مثل این که روحیه تو با قرارگرفتن در اینجور اماکنی آسیب می بینه ، ممکنه رفت و اومد تو در شهر با شرایطی که داری خطرناک باشه ، معابر، پیاده روها و خیابونا اصلا مناسب عبور و مرور تو نیس و… مانع شکوفایی اون می شن حال اگه شما به این ندای منفی گوش کنین، از پرداختن به افکار مثبت باز می مونید. پس اگه کسی به شما گفت که نمی تونین کاری رو انجام بدین، بهتره توصیهش رو بشنوین اما آگاهانه و با خواست خودتون تصمیم پایانی رو بگیرین. این که دور و بریا چه رفتار و واکنشی نشون میدن خیلی مهم نیس. نگاه خود شما به توانمندی هاتون مهمه.

 5 – از امتحان کردن نترسین
حتی کوچیک ترین پیروزیا می تونه اعتماد به نفستون رو زیاد کنه و باعث شه دفعه بعدی که با یه مشکل یا هدف روبه رو شدید، بیشتر به خودتون اعتماد کنین. رفتارای دفاعی رو کنار بذارین. وقتی به خودتون می گین که نمی تونین به یه هدف خاص در زندگی تون برسین، قبل از این که حتی تلاشی کرده باشین اجازه می دید که شکست بخورین.

یادتون نره بازندگان در هر جواب مشکلی رو می بینن، ولی برنده در هر مشکلی جوابی رو می بینه؛ پس مثل برنده ها فکر کنین!

منبع : khorasannews.com

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *