: دلایل چاق شدن شکم مقصر اصلی چاقی شکم، چربی احشاییه که در اعماق شکم تجمع پیدا می کنه. چربی احشایی هم یه جور چربیه که ارگانای داخلی بدن رو محاصره کرده و سوخت و ساز فعالی داره، به این معنا که می تونه مواد شیمیایی رو در بدن آزاد کنه که ممکن […]

دلایل چاق شدن شکم

مقصر اصلی چاقی شکم، چربی احشاییه که در اعماق شکم تجمع پیدا می کنه. چربی احشایی هم یه جور چربیه که ارگانای داخلی بدن رو محاصره کرده و سوخت و ساز فعالی داره، به این معنا که می تونه مواد شیمیایی رو در بدن آزاد کنه که ممکنه موجب آسیب اکسیداتیو شن.

به طور روشن تر، چربیای اضافی شکمی به ارگانا و عروق خونی آسیب میرسونه، در نتیجه خطر دچار شدن به فشار خون بالا، کلسترول بالا، سکته مغزی، بیماریای قلبی، دیابت، بعضی سرطانا و حتی زوال عقل رو زیاد می کنه.

کاهش مصرف مواد غذایی شامل شکر و کربوهیدرات فرآوری شده واسه دراز مدت بسیار موثره.

تأکید بر مصرف مواد غذایی تازه مانند غلات سبوس دار و کاهش مصرف گوشت قرمز و چربیا مانع چاقی می شه.

اما با این وجود علاوه بر موثر بودن مواد غذایی مصرفی، عوامل دیگری هم بر افزایش تجمع چربی در ناحیه شکم تأثیرگذار هستن:

اندام سیب مانند مادر

خیلی از یافته ها نشون داده که چگونگی ذخیره چربی در قسمت شکم به ژنتیک هم مربوطه. با نگاهی گذرا به افراد نسلای قدیمی مشخص می شه که اگه مثلا بعضی افراد اندامی تقریبا گلابی شکل و بعضی اندامی مایل به شکل سیب داشتن، آنایی که اندام شون به شکل سیب بوده، بیشتر از بقیه ورزش کرده و مصرف کالری رو محدود می کردن تا شکمی برآمده نداشته باشن.

هورمونای در حال تغییر

در حدود دوران یائسگی زنان، حتی آنایی که بدنی گلابی شکل دارن (بیشترین وزن در ناحیه پاها قرار داره)، میفهمن که شکم شون در حال بزرگ شدنه. با افزایش سن، افت هورمون استروژن در زنان با کم شدن طبیعی سوخت و ساز بدن همراه س که موجب زیاد شدن وزن در ناحیه شکمی می شه.

دچار شدن به سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در طول دوران باروری روی 10 تا 20 درصد از زنان اثر میذاره. به دلیل افزایش سطح تستوسترون در این بانوان، اونا دچار اضافه وزن می شن و از اون جا که این هورمون مردونه است، مدل چاقی ممکنه مثل چاقی مردونه باشه.

بقیه علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک شامل دوره های بی نظم قاعدگی، افزایش موهای زائد و بروز جوش س.

خواب کم و یا خواب زیاد

خوابیدن 5 ساعت یا کمتر در شب واسه دراز مدت در آخر موجب افزایش چربی شکمی می شه. همین طور خواب بیشتر از 8 ساعت هم این شرایط رو بوجود میاره. کمبود خواب باعث می شه بدن واسه داشتن انرژی، واکنشای سوخت و ساز بدن رو کم کنه. فرد هم واسه کسب انرژی مواد غذایی رو مصرف می کنه که نباید مصرف شن.

محققان دقیقا دلیل چاقی شکم به دلیل پرخوابی رو نمی دونن، اما شاید چون خواب زیاد با کم شدن جنب و جوش بدنی همراه س چاقی رو به دنبال داره. زمان لازم واسه خواب در هر فردی فرق داره و واسه بیشتر افراد بین 7 تا 9 ساعت در شبه.

استرس زیاد و جدی

کارشناسان با تحقیقات دراز مدت به این موضوع رسیدن که مردمی که پریشون و دچار استرس ان، بیشتر دچار چاقیای شکمی می شن. وقتی که فرد تحت فشاره، بدن شروع به ترشح هورمون کورتیزول می کنه که از دو راه خرابی به بار می آورد: یکی این که فرد رو به مصرف غذاهای چرب و خوراکیای شیرین تشویق می کنه که تا حدودی فرد رو آروم کنه و دوم اینکه این هورمون شرایط شیمیایی بدن رو تغییر میده و دلیل می شه بدن فرد کالری کمتری بسوزونه و انرژی رو به صورت چربی ذخیره کنه.

با اینکه در شرایطی مثل شکست کاری و … داشتن استرس چیزی طبیعیه، اما اگه از اون دسته آدمایی هستین که به طور جدی با هر موضوع کوچیکی دچار استرس و پریشونی میشین، به فکر مشورت با یه متخصص روانشناس باشین.

تبیان

اخبار در رابطه:

آیآ خوابیدن با شکم پر باعث چاقی و زیاد شدن وزن می شه؟!

بهترین نوشیدنی واسه سوزوندن چربی پهلوها و شکم!

از دلیل چاقی شکم تا خواص کرفس و آویشن!

چاقی شکم تون با خوردن این غذاها بدتر می شه !

رابطه چاقی شکمی با میگرن و فراموشی

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *