5 دلیل عادی مرگ ومیر

امروزه دلیل اصلی مرگ در کشورای در حال پیشرفت بیماریای عفونیه و دلایل شایع مرگ در کشورای پیشرفته بیماریایی مثل بیماریای قلبی مثل گرفتکی عروق، سکته قلبی و فشار خون، سرطانا و دیگه بیماریای مربوط به چاقی و سالخوردگیه.

 

امروزه با پیشرفت راه های درمانی، مرگ پدیده ای قابل کنترل شده. دقت کردین که مرگای خونه ای چقدر کم شدن؟!

 

در کشورای در حال پیشرفت، به دلیل شرایط بهداشتی ناجور و از دست دادن تکنولوژی مدرن، مرگای به وجود اومده به وسیله عفونت و بیماریای مسری شایع تر از کشورای پیشرفته و صنعتیه.

 

خیلی از دلایل مرگ در کشورای پیشرفته و صنعتی رو میشه با داشتن رژیم غذایی و فعالیت بدنی مناسب به تاخیر انداخت. اما شدید شدن گسترش بیماریا با افزایش سن، مانعی واسه باقی موندن و زنده موندن افراد سالخورده بوجود میاره.

 

اینجا پنج دلیل اول مرگ در تموم دنیا رو مورد بررسی قرار می دیم. اینجا موضوع مهم و قابل توجه دیابت است که درصد افراد جوامع صنعتی رو گرفتار کرده و گسترش بالایی در جامعه ما هم داره. به راستی که دیابت مادر بیماریا و البته مریضی قابل کنترل و هم قابل پیشگیریه.

 

1- بیماریای قلبی

بیماریای قلبی یا کاردیوپاتی، گروه خیلی از بیماریا رو در برمی گیرد که قلب رو تحت تاثیر قرار میدن. طبق آمارهای گذشته، بیماریای قلبی دلیل 35 درصد مرگای کشورای آمریکایی ان که امروزه گسترش نزدیکی در کشور ما داره.

سکته مغزی فرد رو تو یه وضعیت اورژانسی قرار میده و از اون پس، سرعت تخریب اعصاب بدن شدت میگیره و در آخر به مرگ منجر می شه

این وسط بیماریای عروق کرونر قلب، از شایع ترین دلایل مرگ ان. رگ کرونر، رگ تغذیه کننده عضله قلبه که انسداد و گرفتگی اون با ضعیف کردن خون رسانی به قلب، مانع فعالیت درست اون می شه و خون کافی در درجه اول به قلب و بعدا به بقیه بافتا نمی رسه.

 

علاوه بر مریضی عروق کرونر، تعداد بالایی از افراد هر ساله در اثر  مشکل قلبی و مشکل در پمپاژ قلب و هم مریضی فشار خون بالا، جون خود رو از دست میدن.

 

2- سرطان

سرطان گروهی از بیماریا هستش که در اون سلولای بدن رشد کنترل نشده ای دارن. رشد و تقسیم سلولا به صورت نامحدود ادامه یافته و بافتای سالم رو تخریب می کنه. مرحله بعد متاستاز و درگیری بافتای دیگه بدنه. این درگیری بیشتر معمولا از راه پخش شدن در خون و یا لنف اتفاق میفته.

 

این سه ویژگی، سرطانای بدخیم رو از تومورهای سرطانی خوش خیم جدا می کنه. رشد توده های خوش خیم به طور خود به خود متوقف می شه و به بافتای دیگه کشیده نمی شه. بیشتر سرطانا از یه تومور شروع می شن، ولی بعضی از اونا ماننده سرطان لکوپنی این جوری نیستن.

 

سرطان می تونه افراد در تموم گروه های سنی رو تحت تاثیر بذاره، ولی خطر اون با افزایش سن زیاد می شه. امروزه سرطان دلیل 13 درصد مرگ در تموم دنیاست.

3- سکته مغزی

سکته مغزی، قطع یهویی خون رسانی به مغزه که منتهی به آسیب مغز و مرگ بعضی از سلولای مغزی می شه. این سکته می تونه به وجود اومده به وسیله ایسکمی (قطع جریان خون به وجود اومده به وسیله انسداد، ترومبوز و آمبولی عروق) و یا خونریزی باشه. بعضی وقتا هم افزایش نیاز یهویی به جریان خون بالا، مثلا شروع یهویی یه فعالیت سنگین در فردی که سابقه مریضی قلبی عروقی و مشکلات خونرسانی داره، می تونه به سکته مغزی یا قلبی منجر شه.

 

آسیب سلولای مغزی بیشتر به مشکل اعصاب انداما تو یه تیکه از بدن منجر می شه. نبود توانایی در حرکت، صحبت کردن و یا دیدن معمولا از شایع ترین مشکلات سکته مغزی هستن.

 

سکته مغزی فرد رو تو یه وضعیت اورژانسی قرار میده و از اون پس، سرعت تخریب اعصاب بدن شدت میگیره و در آخر به مرگ منجر می شه.

 

این مریضی سومین دلیل شایع مرگ و میر در دنیاس و از عوامل خطر اون میشه به سالخوردگی، فشار خون بالا، داشتن سابقه سکته، دیابت، چربی خون بالا و مصرف سیگار و دخانیات اشاره کرد. اما این وسط فشار خون بالا، قوی ترین عامل خطر واسه دچار شدن به سکته مغزیه.

 

4- عفونت مجاری تنفسی تحتانی

مجاری تنفسی تحتانی، نواحی تنفسی زیر حنجره رو می گن. عفونتایی مثل پنومونی، برونشیت طولانی و زیاد از بیماریای عفونی هستن که بیشتر مجاری تنفسی تحتانی رو درگیر می کنن. از علائم این عفونتا میشه به تنگی نفس، ضعف، تب بالا، سرفه های تکراری و خستگی اشاره کرد.

 

عفونتای مجاری تنفسی تحتانی بیشتر مهم تر از مجاری تنفسی فوقانی بوده و مسئول تقریبا 7 درصد از مرگا در تموم دنیاس.

 

این وسط برونشیت و پنومونی بیشتر از هر مریضی ریوی دیگری، مسئول مرگای به وجود اومده به وسیله دستگاه تنفسی هستن.

 

5- تصادفا

با رشد رو به رشد جمعیت در دنیا، تصادف دلیل قوی مرگ و میر شده.  درصد بالایی از این مرگا به وجود اومده به وسیله تصادفات جاده ایه، اما دلایلی مثل مصرف روان گردان ها، مشروبات الکلی، خواب آلودگی و سرعت غیر مجاز از دلایل شایع تصادفای سالای گذشته هستن.

 

تصادف حادثه ای غیر قابل پیش بینی، غیر ارادی، غیر عادی و بی اختیاری است که در جا و زمان غیر منتظره ای روی میده.

 

کارشناسان میدون پیشگیری از مریضی و جراحات نظر بر اون دارن که نباید حادثه هایی رو که از بی توجهی و غفلت از قوانین و پیشنهادای راهنمایی و رانندگی ناشی می شن، "تصادف" نامید.

 

امروزه تصادفا، با هر علتی، غیر از قصد یا به وجود اومده به وسیله رفتارای داغون کننده و غیر قانونی، پنجمین دلیل شایع مرگ در تموم دنیا به حساب میان.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *