: 5 دلیل زود چرب شدن موها

اینکه موهاتون رو هر هفته 3 تا 4 مرتبه بشورید و بازم چرب به نظر برسن غیرقابل تحمله. این مسئله باعث می شه که خیلیا از خواب صبحگاهی بزنن و قبل از رفتن به محل کار یا دانشگاه و چیزای دیگه ای به جز اینا موهاشون رو بشورن. مطمئنا چرب شدن موها یکی از مشکلاتیه که قبل از حل کردن اون باید دلیل رو ریشه یابی کرد. بعضی عادتای نادرست باعث افزایش ترشح سبوم (چربی طبیعی) در ناحیه پوست سر شده و موها رو چرب می کنه. در این مطلب، 5 دلیل چرب شدن زودتر از موعد معمولی موها رو عنوان می کنیم.

فاطمه مهدی پور – بخش سلامت تبیان

تریکوتیلومانیا

تریکوتیلومانیا به معنی دستکاری غیرارادی، وسواسی و بیشتر از اندازه موها هستش. البته یه نوع مریضی روحی است که در حالت عصبانیت، خستگی، نداشتن اعتماد بنفس و چیزای دیگه ای به جز اینا شدید شدن می شه. البته این وضعیت زیاد اون هستش.

اما اگه شمام عادت دارین که زیاد به موهاتون دست می زنید، بهتره بدونین که موهاتون زودتر از حد عادی چرب می شن، چون تموم چربیا و آلودگیای جمع شده در دستا رو به موهاتون منتقل می کنین. به همین راحتی!

شستشوی زیاد موها

اگه تصور می کنین که با شامپو زدن روزانه به موها اونا رو تمیز می کنین سخت از مرحله پرتین. شستشوی روزانه و زیاد موها چربی طبیعی پوست سر رو از بین برده و باعث تحریک اون می شه. در نتیجه پوست سر مجبور به تولید سبوم (چربی) بیشتر می شه. در واقع یه دور باطل شکل میگیره. بهترین کار اینه که موها رو دو تا سه مرتبه در هفته شامپو بزنین.

به کار گیری نرم کننده مو

اگه به طور مرتب از نرم کننده مو (بعد از شامپو زدن) استفاده می کنین و اندازه خیلی از این اجناس رو از ریشه تا نوک موها می زنید، بدونین که در به کار گیری این اجناس دچار اشتباه هستین.

بهتره از اجناس ملایم استفاده کنین و اونا رو فقط به نوک و ساقه موها بزنین، نه به ریشه اونا، چون زیاده روی در به کار گیری این اجناس باعث چرب شدن موها می شن. در آخر هم موها رو با آب فراوون شستشو بدین تا باقیمونده نرم کننده ها برطرف شن. وگرنه باعث خفه شدن موها و آسیبای جدی به اونا می شن.

براشینگ زیاد

براشینگ یا همون سشوار زدن موها اگه به صورت تکراری و افراطی باشه و هم اینکه به کار گیری اتوی مو و چیزای دیگه ای به جز اینا هم باعث چرب شدن زودتر از موعد معمولی موها می شن، چون به کار گیری این وسیله ها باعث افزایش ترشح سبوم می شن. درسته که در اول موها دلپذیر و درخشنده به نظر می رسن، اما واقعیت اینه که سشوار زدن دراز مدت تولید چربی رو تحریک می کنه. هر چی بیشتر زیر سشوار بشینین، موهاتون چرب تر می شن.

برسا و شونه ها

هیچ وقت از تمیزی برسا و شونه ها غافل نشید، چون برسا محل تجمع باقیمونده اجناس مخصوص مو مانند ژل و چیزای دیگه ای به جز اینا، چربی و گردوخاک هستن و تموم این ترکیبات با شونِه کردن موها، مستقیما به اونا منتقل می شن. این مسئله هم باعث کثیفی و چرب شدن زودتر از موعد معمولی موها می شه. پیشنهاد می کنیم زود به زود برسا و شونه ها رو تمیز کرده و شستشو بدین.

.

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *