تحلیل ژئوپلیتیک جنوب شرقی ایران با تاکید بر مهاجرت اتباع خارجی

قسمتی از متن پایان نامه :

  • آب و هوا

استان سیستان و بلوچستان از لحاظ طبقه بندی اقلیمی جزو نواحی  بیابانی و خشک می باشد.اندازه نزولات در نواحی گوناگون بین 130-70 میلیمتر می باشد .در سال بارندگی گاه موجب ایجاد سیل و خسارت شدید می گردد اما در صورت مهار سیلابها امکان توسعه کشت افزایش می یابد .

زاهدان سردترین و ایرانشهر گرمترین شهرهای استان هستند .در نواحی جنوبی و ساحلی استان یعنی تا شعاع 150 کیلومتری از ساحل دریا در زمستان درجه حرارت شب و روز بین 25-10 درجه سانتیگراد متغییر بوده و این ویژگی همراه با رطوبت نسبی 95-50 درصد در طول سال استعداد فراوان تولید محصولات گرمسیری و سبزیجات غیر فصل را فراهم نموده می باشد . (سال نامه آماری ،1388)

  • زمین شناسی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

زیر پهنه مکران شامل کوههای خاوری –باختری می باشد که از جنوب گودال جازموریان تا ساحل دریای عمان را زیر پوشش دارد . پی سنگ ناحیه از نوع پوسته های اقیانوسی می باشد که با توالی ضخیمی از نهشته های شبه فلیشی کرتاسه بالایی – الیگوسن و ردیفهای مولاسی میوسن- پلیوسن پوشیده شده می باشد .در یک راستای شمال به جنوب سن سنگها کاهش می یابد. در حاشیه شمالی مکران مجموعه های افیولیتی کرتاسه بالو در حاشیه دریای عمان ردیف های سست و کم سیمان مولاس پلیوسن و پادگانه های دریائی کواترنر قرار دارد .با در نظر داشتن پراکنش واحدهای سنگی چنین به نظر می رسد که از زمان کرتاسه به بعد دریا به سمت جنوب عقب نشسته و رسوبهای جوانتری از خود برجای گذاشته می باشد .

از نگاه ساختاری زیر پهنه مکران مجموعه ای از منشورهای فزاینده می باشد که در شکل گیری آن فرورانش پوسته اقیانوسی عمان به سمت شمال (زیر مکران) تأثیر اساسی داشته می باشد . بهمین لحاظ ساختارها طریقه خاوری – باختری دارند و بطور عموم محدود به گسلهای راندگی طولی با شیب به سمت شمال  خاورند . پدیده فرو رانش عمان به زیر مکران هنوز پایا می باشد به همین دلیل ویژگی های زمین شناسی مکران بسیار شاخص بوده و مورد توجه دانشمندان زمین شناسی می باشد .

زیر پهنه جازموریان یک فرونشست تکتونیکی می باشد که در جنوب آتشفشان بزمان و شمال کوههای بشاگرد و همچنین ارتفاعات خاور ایرانشهر حاوی رسوبهای سیلتی – رسی که بر این فرونشست تخلیه می شوند . به همین رو بخش بیشتر فرونشست جازموریان با نهشته های آبرفتی جوان پوشیده شده اند .در حاشیه جنوبی از نوع برخان می باشد .(سال نامه آماری ،1388)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

آیا ورود اتباع خارجی از سمت مرزهای جنوب شرق ایران از لحاظ جغرافیای سیاسی تاثیری بر روابط

بین دو کشور و نیز مسائل منطقه ایی گذاشته می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه