تحلیل ژئوپلیتیک جنوب شرقی ایران با تاکید بر مهاجرت اتباع خارجی

قسمتی از متن پایان نامه :

  • رودخانه باهو کلات :

از بهم پیوستن کاجو و سرباز به وجود می آید و پس از گذشتن از دشتهای باهوکلات و دشتیاری ، به خلیج گواتر در دریای عمان می ریزد و سد پیشین بر روی آن احداث شده می باشد. که این رودخانه محل زیست تمساح نیز می باشد.

 

  • دریاچه ها

 

   دریاچه هامون: این دریاچه در دشت سیستان با مساحت 4000 کیلومتر مربع و عمق متوسط 5 متر بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور می باشد که در شمال و شمال غربی این دشت قرار گرفته می باشد . اهمیت این دریاچه به خاطر آب شیرین آن و امکان پرورش و صید ماهی در سالهای پر آبی و تعیین علوفه دامها می باشد .در زمانهای پر آبی مازاد آب دریاچه از طریق آبراه شیله به طرف مرز افغانستان بر میگردد و در محلی به نام گوده زره در شن زارها فرو می رود.

 

دریاچه جازموریان: دریاچه فصلی می باشد و در غرب بلوچستان  مابین کوههای مکران و شاهسواران واقع شده می باشد . هلیل رود و بمپور به این دریاچه می ریزند . آب دریاچه به علت فرو رفتن آب در زمینهای ان شیرین می باشد. (سال نامه آماری ،1388)

 

  • مذهب

مردم استان سیستان و بلوچستان به لهجه سیستانی در منطقه سیستان و بلوچی در منطقه بلوچستان تکلم می کنند و لهجه مکرانی و سرحدی در شمال بلوچستان نیز رایج می باشد ودر این استان 99.85 درصد جمعیت را مسلمانان شیعه و سنی تشکیل می دهند. (سال نامه آماری ،1388)

 

  • اوضاع اقتصادی

سیستان و بلوچستان از جهت رشد و توسعه اقتصادی از مناطق در حال توسعه کشور می باشد .زراعت اشکال متعددی دارد و صنعت آبی آن وابسته به رود هیرمند می باشد .صنایع موجود در استان به دو دسته صنایع ماشینی و دستی تقسیم می شوند که صنایع ماشینی استان عبارتند از صنایع غذایی ، نساجی ، پوشاک و صنایع شیمیایی و کارگاههای فلز کاری ، ریخته گری ، ساخت لوازم خانگی و تانکر سازی . معادن این استان عبارتند از معادن مس،کرومیت، منگنز، سنگ مرمر ، سنگ آهک.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

به دلیل همسایه بودن بلوچستان با پاکستان و افغانستان و همچنین وجود تنها بندر اقیانوسی ایران در انجا ، این استان از ظرفیت بالایی برای پیشرفت برخوردار می باشد .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

آیا ورود اتباع خارجی از سمت مرزهای جنوب شرق ایران از لحاظ جغرافیای سیاسی تاثیری بر روابط

بین دو کشور و نیز مسائل منطقه ایی گذاشته می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه