تاثیر کیفیت سود بر واکنش سرمایه گذاران به گزارشات مالی تعدیلی شرکت ها

قسمتی از متن پایان نامه :

3-7- نمونه آماری

جامعه آماری به مجموعه­ای از اشیاء، اشخاص، مکان­ها، رویدادها و اموری طلاق می­گردد که در یک یا چند صفت مشترک باشند. ممکن می باشد جامعه آماری از نظر تعداد افراد یا مواردی که بایستی نظاره گردد بزرگ یا کوچک باشد. برای صرفه­جویی در نیروی انسانی، هزینه و وقت و رعایت سایر ملاحظات اجرایی به جای مطالعه در مورد تمام افراد جامعه می­توان نمونه­ای از افراد جامعه را انتخاب و مورد مطالعه قرار داد. نمونه معمولا گاهی از افراد جامعه می باشد که معرف آن جامعه بوده و بیشتر ویژگی­های آن جامعه را داراست. نمونه­گیری عبارت می باشد از انتخاب افراد گروه نمونه از میان اعضای یک جامعه تعریف شده آماری براساس اصول و قواعد خاص (آذر، 1383). جامعه آماری این پژوهش شامل شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می باشد که شرکت­های مزبور دارای تمامی شرایط زیر باشند:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1) شرکت­هایی که در سال­های 1383 تا 1390 اقدام به تعدیل گزارش­های مالی خود نموده­اند.

2) سال مالی آن­ها منتهی به پایان اسفند ماه باشد.

3) شرکت­هایی که حداکثر تا تاریخ 1/1/1383 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده باشند (یعنی قبل از سال 1383 در بورس پذیرفته شده باشند) و نام شرکت در دوره مورد مطالعه از بین شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران حذف نشده باشد.

4) شرکت سرمایه­گذاری یا واسطه­گری مالی و بیمه نباشد.

5) در دوره مورد مطالعه تغییر دوره مالی نداده باشند.

6) اطلاعات مالی شرکت برای دوره زمانی پژوهش موجود باشد.

بر این اساس و پس از اعمال محدودیت­های فوق از میان 510 شرکت حاضر در بورس تعداد 109 شرکت در دوره زمانی 1383 تا 1390 شرایط فوق را دارا بوده و تمامی شرکت­ها جهت مطالعه انتخاب شده­اند.

خاطر نشان می گردد که در بعضی از سال­ها اطلاعات مربوط به بعضی از متغیرهای مورد مطالعه در پژوهش وجود نداشته می باشد. اما برای بقیه سال­ها اطلاعات به صورت کامل برای تمام سال­ها موجود بوده می باشد که اگر به خاطر این مشکل اطلاعات آن شرکت برای همه سال­ها را حذف می­نمودیم حجم نمونه به صورت قابل توجهی کاهش می­پیدا نمود و نمونه از وضعیت نرمال خارج می­گردید. به این ترتیب برای رفع مشکل فقط اطلاعات همان سال شرکت از بین داده­ها خارج شدند. از این­رو، حجم داده­ها از 872 سال- شرکت (109*8) به 525 سال- شرکت تقلیل یافته می باشد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوال پژوهش:

با در نظر داشتن مطالب مطرح شده فوق سوالات پزوهش به صورت زیر گسترش می­یابد:

سوال اول: آیا شرکت­هایی که کیفیت سود پایین­تری دارند در مقایسه با شرکت­های با کیفیت سود بالاتر،  واکنش ضعیف­تری در خصوص گزارش تعدیلی از  بازار دریافت خواهند نمود؟

سوال دوم: آیا کیفیت سود اندازه­گیری شده با بهره گیری از الگوی اسلوان (1996)، از کیفیت سود اندازه­ گیری شده با بهره گیری از شاخص اقلام تعهدی  بر اساس مدل دی چو و دی شف[1] (2002) در پیش­بینی واکنش بازار مفیدتر می باشد؟

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید