موفقيت شغلي براي هر فردي معني متفاوتي دارد. به نظر عده اي موفقيت شغلي همان پيشرفت شغلي و تعالي مهارت‌هاست. در حالي كه عده ديگري موفقيت شغلي را كسب درآمد بيشتر مي‌دانند. در مشاوره شغلي، موفقيت شغلي به سه حالت غير رواني، رواني و عمومي تعريف شده است.

مهمترین رازهای موفقیت در کار که حتما باید بدانید

در ديدگاه غيررواني هر فردي كه درآمد بيشتري دارد، در شغلش موفق‌تر است. در حالي كه جامعه شناسان معتقدند عوامل ديگري از قبيل موقعيت شغلي فرد در جامعه و ميزان همكاري و مشاركت فرد با جامعه از طريق اشتغال نيز از جمله معيارهاي موفقيت شغلي به شمار مي‌رود.در ديدگاه رواني موفقيت شغلي عبارت از احساس فرد از ميزان كارآيي و توانائيش در انجام كار محوله مي‌باشد. معمولاً افراد موفق كارشان را بهتر انجام مي‌دهند و به راهنمايي كمتري نيازمندند و كمتر از محيط كار غيبت مي‌كنند. اين عده ضمن كار خطاي كمتري را مرتكب مي‌شوند و در نتيجه كمتر دچار حوادث مي‌گردند.

مهمترین رازهای موفقیت در کار که حتما باید بدانید

در ديدگاه عمومي موفقيت شغلي زماني حاصل مي‌شود كه فرد بتواند از تمام توانايي‌ها و امكانات خود در رسيدن به هدف‌هاي شغلي استفاده و بهره‌برداري نمايد. موفقيت شغلي يك مفهوم نسبي دارد و هيچ فردي را نمي­توان موفق ناميد مگر اينكه از هدف‌ها و ايده‌آل‌هايش آگاه باشيم. موفقيت شغلي عبارت از رابطه‌اي است كه بين پيشرفت كنوني فرد و ايده‌آل‌هاي آينده­اش تعيين مي­نمايد. ميزان موفقيت فرد در برآوردن نسبي اين هدف‌ها را موفقيت شغلي مي‌نامند

1ـ‌ تلاش و كوشش :

 تلاش و كوشش سنگ زیر پا و پله اول رسیدن به موفقیت است. قدرت از تلاش فراوان به دست می‌آید. میزان موفقیت یك فرد از روی میزان تحمل او در برابر چالش‌های زندگی تعریف می‌شود. هنگام مواجهه با چالش‌ها، او روش مبارزه كردن را فرا‌می‌گیرد. یك جنگنده با هر هزینه‌ای از پس مشكلات بر می‌آید. برای غلبه بر مشكلات سختی‌ها را با تمام وجود بپذیرید.

آنها در كنار هموار كردن مسیر رشد و پیشرفت، موفقیت شخصی و حرفه‌ای شما را نیز رقم می‌زنند. با پذیرش چالش‌ها شخصیتی قوی در درون‌تان شكل می‌گیرد. افراد كوشا می‌فهمند كه حتی كوچك‌ترین عامل نیز تاثیری بزرگ روی زندگی‌شان می‌گذارد. البته این در صورتی است كه فرد موفق به كشف پتانسیل واقعی درون خود ‌شود.

چالش‌ها به مثابه فرصت‌هایی برای غلبه بر موانع در زندگی فرد به شمار می‌روند. هر فرد موفقی سابقه تلاش و كوشش فراوان در مسیر زندگی خود را دارد. آنها این تجارب را به درس‌های ارزشمند زندگی تبدیل می‌كنند. تلاش و كوشش كلید دستیابی به موفقیت در کار است.

2‌ـ بقا: امیدواری به بقای فرد حین تلاش برای دستیابی به یك موفقیت غیر‌منتظره كمك می‌كند. افراد در هر لحظه از زندگی فقط به تلاش برای بقا می‌پردازند. كسانی كه درازمدت به موفقیت دست می‌یابند، برای هر درس كوچك در مسیر پیشرفت ارزش قائل شده‌اند. به منظور كشف راه‌حل‌های اساسی مشكلات، آنها را ساده كنید. زندگی دقیقا شبیه یك مسئله ریاضی است. مسئله ریاضی پس از طی چند مرحله ساده حل می‌شود.

انسان‌ها علاقه به پیچیده كردن سال‌های بقا دارند كه البته به این ترتیب هرگز به پاسخی برای مشكل خود دست نمی‌یابند. به جنبه مثبت بقا در مسیر تلاش برای حل یك مشكل توجه كنید. هیچ چیز بد یا خوبی تا ابد طول نمی‌كشد. هنر بقا در وجود همه افراد نهادینه شده است. هر یك از ما برای بقا خود را با موقعیت یك فرد خاص مطابقت می‌دهیم. پس از كسب مهارت در زمینه بقا، ما آماده ورود به مرحله بعدی هستیم.

3ـ‌ تداوم: مهمترین راز موفقیت  دقیقا همینجاست

پس از طی مرحله بقا، افراد معمولا حفظ و تداوم موفقیت بلافاصله پس از كسب آن را فراموش می‌كنند.مهم‌ترین گام به سوی موفقیت حفظ آن پس از گذراندن مرحله بقا است. ساخت یك پایه و اساس قوی موجب تحكیم جایگاه فرد در بلند‌مدت خواهد شد. حفظ شجاعت و اعتماد به نفس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. با خوش‌بینی در مسیر تكامل گام بردارید. درك نقاط قوت و اعتماد به ندای درونی عوامل مهمی هستند كه موفقیت فرد را در پی خواهند داشت.

با رعایت نظم و ترتیب در زندگی نیاز‌ها و اهداف خود را اولویت‌بندی كنید. پیشرفت پایدار می‌تواند تعریف خوبی از حفظ و تداوم موفقیت را ارائه دهد. با غلبه بر ترس‌ها و تردید‌های درونی، فرد راه حفظ موفقیت را فرا‌می‌گیرد. تداوم این وضعیت با ایجاد حسی مثبت اعتماد به نفس فراوان و مورد نیاز را در او به وجود می‌آورد.

4ـ سعی و اهتمام: 

هر یك از ما به سبك خود منحصر به فرد هستیم. هر كس استعداد‌ها و ظرفیت خود را برای دستیابی به موفقیت‌های غیر‌منتظره كشف می‌كند. طبیعت در وجود همه ما یك سیستم خاص را تعبیه كرده است. فقط با كشف ارزش حقیقی خود، افراد قادر به عبور از حد متوسط برای رسیدن به افق‌های روشن در آینده خواهند بود. تلاش مداوم در مسیر دستیابی به اهداف و مبارزه با رخداد‌های غیر‌عادی قطعا كاری شگفت‌انگیز و شاهكار نیست. برای انجام این كار شما نیاز به شخصیتی قوی و ایمان به توانایی‌های خود دارید.

به دلیل لزوم تلاش بلند‌مدت، ماهیت بسیاری از افراد در این راه مشخص می‌شود. در این میان موفقیت نصیب افرادی می‌شود كه هرگز از پای ننشسته‌اند. بهترین افراد هرگز دست از تلاش نمی‌كشند. مدیتیشن به غلبه بر ذهن بی‌قرار و احیای آن در مسیر تلاش برای نیل به یك هدف خاص كمك خواهد كرد. در طول راه با عبور از محدودیت‌ها به هدف خود دست یابید.