منطقه خاورمیانه و غرب آسیا به دلیل جایگاه جغرافیایی ویژه، منابع عظیم انرژی و ویژگی های ژئوپلیتیکی خاص خود همواره در کانون توجهات قدرت های بزرگ از گذشته تا به امروز بوده می باشد. این قدرت ها همیشه در پی حضور و اعمال قدرت خود بر این منطقه و در نتیجه تأمین منافع پایدار خود بوده اند. حادثه 11 سپتامبر شرایط را برای حضور بیش از پیش قدرت های خارجی به بهانه حفظ صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی در منطقه فراهم نمود. اشغال کشور افغانستان و پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه، صحت این مطلب را به اثبات می رساند. حضور این نیروها در افغانستان نه تنها به امنیت افغانستان و منطقه کمک نکرده، بلکه خشونت و ناامنی را در منطقه افزایش داده می باشد(راستی و رحیمی،1382: 167).پایگاه شیندند در غرب افغانستان و در نزدیکی مرزهای شرقی ایران که توسط ارتش شوروی سابق ساخته شده بود. اکنون در تصرف نیروهای آمریکایی قرار دارد. ناتو در حالی خبر از بازسازی و توسعه پایگاه هوایی شیندند می دهد که در سال جاری پنتاگون از احداث پایگاه هوایی جدیدی در مجاورت فرودگاه شیندند خبر داد. بر مبنای این خبر، پنتاگون در نظر دارد تا علاوه بر ساخت این پایگاه در نزدیکی مرزهای شرقی ایران، 2 پایگاه هوایی دیگر در ولایت های«مزار شریف» و «هلمند» با بودجه ای بالغ بر یک میلیارد و سیصد میلیون دلار احداث کند. علاوه بر آمریکا، نیروهای چند ملیتی با عنوان ایساف نیز به سرکردگی ناتو در افغانستان حضور دارند. ورود ناتو به افغانستان، اگر چه به آرامی و با استقبال نسبی همراه بود، اما تداوم حضور آن در افغانستان با چالش های متعددی مواجه می باشد. از منظر آمریکایی ها، حضور ناتو در افغانستان عملاً آزمونی برای این سازمان می باشد تا توانایی های خود را در منطقه ای خارج از اروپا به محک گذاشته و نقاط ضعف و قوت خود را ارزیابی نماید(Morelli, 2009: 1).

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

4-1-1-6- حقابه رودخانه هیرمند

یکی دیگر از اختلافات میان ایران و افغانستان که سابقه ای طولانی نیز دارد، اختلاف دو کشور درمورد نحوه تقسیم آب رودخانه هیرمند می باشد. این رودخانه که از کوههای در شمال غربی کابل سرچشمه می گیرد، هزار کیلومتر در افغانستان جریان دارد تا به ایران می رسد. اختلافات بر سر این رودخانه به دهه 1870 باز می گردد که حاکمان افغانی تأکید داشتند که حق دارند درمورد وضعیت این رودخانه تصمیم گیری کنند. رودخانه هیرمند برای کشاورزان افغانی و ایرانی اهمیتی حیاتی دارد، زیرا مهمترین منبع آبی در این منطقه به شمار می رود. سرانجام پس از مذاکرات طولانی میان مقام های دو کشور، طرفین در سال 1939 برای تقسیم عادلانه رودخانه هیرمند به توافق رسیدند، اما در نهایت این توافقنامه نیز اختلافات را به گونه قطعی حل نکرد. با روی کارآمدن دولت حامد کرزای و با بهره گیری از جو مسالمت آمیز فراهم شده میان دو کشور، بار دیگر مسئله تقسیم آب رودخانه هیرمند در مذاکرات طرفین مطرح گردید. اما با این اوصاف به نظر می رسد دو کشور هنوز نتوانسته اند به راه حل مناسبی برای این مسئله دست یابند(ثقفی عامری،احدی،1387: 97).دولت های افغانستان همواره از هیرمند به عنوان ابزاری برای حل مسایل خود با ایران سود برده اند. در واقع هیرمند اهرم دایمی افغان ها برای سودجویی از آن در مناسبات سیاسی- اقتصادی و حتی نظامی با ایران بوده می باشد. در مجموع، هیرمند و حقابه آن، هم چنان در روابط دو کشور، یک عامل مشاجره پایدار باقی مانده می باشد و دور نمای روشنی برای حل و فصل آن به چشم نمی خورد.

بی ثباتی سیاسی، عدم وجودصلح وامنیت درافغانستان،وجودسیاستهای اشغالگرانه آمریکاوخصوصاًسیاستهای پنهان خارجیان به مقصود انتقال مواد مخدر، باندهای قاچاق اسلحه و گروههای خرابکارانه به ایران مواردی می باشد که هموارهسبب بی ثباتی امنیتی در مرزهای جنوب شرقی ایران گردیده می باشد.پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل ژئوپلیتیک جنوب شرقی ایران با تاکید بر مهاجرت اتباع خارجی

قسمتی از متن پایان نامه :

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

آیا ورود اتباع خارجی از سمت مرزهای جنوب شرق ایران از لحاظ جغرافیای سیاسی تاثیری بر روابط

بین دو کشور و نیز مسائل منطقه ایی گذاشته می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه