تحلیل ژئوپلیتیک جنوب شرقی ایران با تاکید بر مهاجرت اتباع خارجی

قسمتی از متن پایان نامه :

هیدروپلیتک

بحث آب و مدیریت آن در حیات بشر یکی از مسائل اساسی بوده می باشد و در آینده نزدیک این احتمال هست که به بحث اصلی دولت ها و ملت ها تبدیل گردد. رودخانه هیرمند را شاهرگ حیاتی سیستان نامیده اند. نگاهی گذرا به جایگاه جغرافیایی سیستان چنین قضاوتی را قطعی تر و در عین حال، ساده تر و قابل فهم تر خواهد نمود. اهمیت تاریخی هیرمند برای سیستان تا به آن حد می باشد که آریایی ها این رود را مقدس می شمرده اند. رود هیرمند تنها منبع آب این منطقه، از کوههای اطراف کابل سرچشمه می گیرد و در مسیری طولانی حدود 1450 کیلومتر، به دریاچه هامون می ریزد.

مسئله هیرمند بین ایران و افغانستان طی سالیان متوالی همواره منشاء اختلاف بین مردم محلی ونیز دولت ها بوده می باشد. این مسئله در زمان های مختلف وضعیت متفاوتی پیدا کرده می باشد. پس، این مسئله در دو دوره زمانی قبل و بعد از 11 سپتامبر مورد مطالعه قرار خواهد گرفت. زیرا به دلیل تحولات افغانستان و تغییر ساختارها و شکل گیری دولت جدید، این مسئله طبیعتاً دستخوش تغییراتی شده یا خواهد گردید.

الف)قبل از 11 سپتامبر:

در مسیرطولانی رود هیرمند تا دریاچه هامون، چندین ولایت افغانستان و نیز سیستان ایران قرار دارند که حیات همگی آنها بستگی به آب این رود دارد. به همین دلیل در گذشته های دور ساکنان اطراف آن در نوعی تفاهم و از طریق همکاری و بستن سدهای موسوم به سد گزی، هر کدام به تناسب، نیازهای خود را بر طرف کرده اند و با این تفاصیل مسیر آب برای روستاها و مناطق جمعیتی پایین دست، باقی مانده می باشد. این طریقه طی قرن ها جواب گوی نیازهای ساکن حوالی هیرمند بوده می باشد. اما واقعیت آن می باشد که در پی طرح های سد سازی در افغانستان، این طریقه طبیعی به هم خورد و از این رو مسأله کمبود آب دربخش سیستان ایران به صورت یک بحران در آمد، به طوری که در سالهای 51-1350 خشکسالی گسترده در سیستان به وجود آمد و جمعیت زیادی به گرگان کوچانده شدند. اختلافات بر سر چگونگی تقسیم آب هیرمند و دیگر حقوق مربوط به این رودخانه بین المللی، بین دو کشور ایران و افغانستان یکی از مسائل اساسی در روابط آنها بوده می باشد. به گونه کلی در زمینه حل و فصل اختلافات ایران و افغانستان در خصوص چگونگی بهره گیری از آب رودخانه هیرمند توافق نامه هایی صورت گرفته می باشد:

– کمیسیون حکمیت ژنرال گلد اسمیت در سال 1872، مرزهای دوکشور را در دلتای هیرمند روی شاخه اصلی رودخانه هیرمند قرارداد.

– حکمیت مک ماهون: وی از سال 1902 تا 1905 به وسیله میله سرعت[2] دست به تقسیم آب رودخانه هیرمند زد و در نهایت در سال 1905 بر آن گردید که دو سوم آب در دلتا به افغانستان ویک سوم آن به سیستان ایران داده گردد. این تصمیم از طرف ایران مورد پذیرش قرار نگرفت.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

آیا ورود اتباع خارجی از سمت مرزهای جنوب شرق ایران از لحاظ جغرافیای سیاسی تاثیری بر روابط

بین دو کشور و نیز مسائل منطقه ایی گذاشته می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه