عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل ژئوپلیتیک جنوب شرقی ایران با تاکید بر مهاجرت اتباع خارجی

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

پس از 11 سپتامبر:

با حملات تروریستی 11سپتامبر و مداخله نظامی ایالات متحده در افغانستان، علاوه بر مسائل سیاسی و امنیتی، مسائل اقتصادی نیز در روابط ایران و افغانستان یا به بیانی دیگر در اهمیت استراتژیکی ایران و افغانستان رنگ تازه ای به خود گرفت. طرح احداث خط لوله گاز ترانس افغان بعداز وقفه ای که حکومت طالبان به آن وارد نمود با تهاجم آمریکا به افغانستان در سال 2001 وارد مرحله تازه ای گردید. بسیاری از تحلیل گران مسایل  انرژی اعتقاد دارند که دولت آمریکا پس از سقوط طالبان و  حاکمیت ساختار سیاسی نزدیک با سیاست های آمریکا در افغانستان در راستای کاهش وابستگی منطقه به خطوط لوله انتقال انرژی روسیه و محروم کردن ایران از امتیازات اقتصادی و کاهش تأثیر این کشور در معادلات منطقه، به بزرگترین حامی این مسیر تبدیل شده می باشد.

پروژه انتقال نفت وگاز آسیای مرکزی و دریای خزر در همان حال که یک پروژه اقتصادی می باشد،یک پروژه سیاسی هم هست و در نوع خود رقابت های عمیق و مهمی را در بردارد که ماهیت سیاسی دارند. برای فهم این موضوع بایستی به واقعیت های متفاوت و اهداف بازیگرانی توجه داشت که عیان و پنهان درگیر چنین رقابتی شده اند. آسیای مرکزی، بعد از سقوط اتحاد شوروی، بین پنج کشور ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان و قزاقستان تقسیم گردید. درست بعد از اعلام استقلال، رقابت هادر سطح منطقه ای  و بین المللی بالا گرفت. ازاین رو مهم ترین موضوع، خطوط ارتباطی آسیای مرکزی با دنیای خارج بود.

علاوه بر روسیه، مسیرهای چین، پاکستان، افغانستان و ایران به صورت جدی مطرح شدند. تمامی صاحب نظران و کارشناسان این واقعیت را قبول دارند که انتقال نفت و گاز آسیای مرکزی به بازارهای جهانی از طریق ایران با صرفه تر، امن تر و مسیر آن کوتاه تر می باشد. به ویژه که ایران می تواند از دو طریق به گونه همزمان به این نیاز آسیای مرکزی پاسخ دهد. یکی بهره گیری از خطوط لوله موجود در ایران می باشد که اکثراً در مسیر شمال-جنوب قرار دارند و نفت ایران را از جنوب کشور به پالایشگاه های موجود در مرکز و شمال می رسانند. دوم مبادله نفت از طریق « سوآپ ». چنان که ایران و قزاقستان توافق کردند بخشی از نفت این کشور از طریق سوآپ به ایران تحویل داده گردد و به ازای آن به همان مقدار نفت از جنوب ایران به حساب قزاقستان از پایانه های نفتی ایران تحویل طرفین معامله قزاقستان می گردد. این هردو امکان در مسیر ایران هست وهیچکدام از مسیر های دیگر ازاین امتیاز برخوردار نیستند.

 

  • اولویت های منطقه ایی و هویت ژئوپلیتیک ایران

به دلیل ماهیت جغرافیایی و ژئوپلیتیکی که منطق هگرایی و سازما نهای منطقه ای دارند، ایران نیز برای شکل دهی و عضویت در سازمان های منطقه ای بایستی بر اساس منطق و دیکته هویت ژئوپلیتیک خود اقدام نماید. به این ترتیب شدت وابستگی به هریک از پنج منطقه ژئوپلیتیک پیرامون کشور می تواند شاخص مناسبی برای اولویت دهی به شکل دهی و عضویت در سازمان های منطقه ای باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

آیا ورود اتباع خارجی از سمت مرزهای جنوب شرق ایران از لحاظ جغرافیای سیاسی تاثیری بر روابط

بین دو کشور و نیز مسائل منطقه ایی گذاشته می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه