عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل تطبیقی تأثیر تفرجگاههای شهری در توسعه گردشگری شهری(مطالعه موردی بام سبز لاهیجان با بام سبز ماسال)

قسمتی از متن پایان نامه :

مطالعه فرضیه های پژوهش

فرضیه یک:وجود امکانات رفاهی، پذیرایی و اقامتی  مناسب در شهرها در جذب توریست موثر می باشد.

اثبات فرضیه یک:  پیرو مباحث مطرح شده در بخش  یافته های میدانی در این پ‍ژوهش، اگر چه شهر ماسال از نظر جاذبه های طبیعی دارای پتانسیل بیشتری برای جذب توریست می باشد اما شهر لاهیجان به دلیل داشتن امکانات پذیرایی،  رفاهی و اقامتی بیشتر در مقایسه با ماسال تجمع پذیری بیشتری داشته و سالانه تعداد بیشتری توریست از این شهر دیدن می کنند و از سفر به این شهر رضایت بیشتری دارند. بطوری که 90 درصد از گردشگران از امکانات رفاهی و پذیرایی لاهیجان رضایت داشته اما اندازه این رضایت در بین گردشگران ماسال حدود 4 درصد می باشد. همچنین 90 درصد گردشگران ماسال از امکانات اقامتی ناراضی بوده اند اما در لاهیجان اندازه رضایت از امکانات اقامتی حدود  60  درصد می باشد.

پس فرضیه اول درست و مورد قبول می باشد.

 

فرضیه دوم:بام سبز  لاهیجان به دلیل کارکرد بیشتر تجمع پذیری بیشتری در مقایسه با بام سبز ماسال دارد.

بام سبز لاهیجان در سالهای اخیر با افزودن مجموعه های تفریحی زیرا تله کابین، مراکز بازی برای کودکان و نوجوانان، آلاچیق های متعدد، مراکز پذیرایی، مراکز خرید، پارکینگ و… .  توانسته  این شهر را به عنوان یکی از قطب های عمده گردشگری استان گیلان مطرح کند و هر ساله گردشگران بسیاری را به این شهر جذب نماید. پیش روی، بام سبز ماسال که طرح آماده سازی آن 10 سال پیش به تصویب رسیده تاکنون به دلیل عدم برنامه ریزی مناسب، مطالعات ناکافی و… .  کمترین پیشرفتی در زمینه گردشگری نداشته و اکثر گردشگرانی که به این بام سبز می طریقه از عدم وجود امکانات ناراضی هستند.

 

سوال پژوهش: آیا بام سبز لاهیجان و ماسال به یک اندازه در توسعه گردشگری ناحیه خود موثر بوده اند؟

با در نظر داشتن یافته های میدانی، نظرخواهی از گردشگران و مطالعه های میدانی به اقدام امده توسط نگارنده، شهر ماسال با داشتن جاذبه های طبیعی بسیار نتوانسته از ظرفیتهای موجود برای جذب گردشگر و توسعه این صنعت  بهره گیری لازم را ببرد و برای رسیدن به حداکثر توان خود راهی نسبتا طولانی در پیش  دارد. شهر لاهیجان با افزایش جاذبه های انسانی گردشگری در سالهای گذشته توانسته به عنوان یکی از قطبهای گردشگری استان گیلان و حتی منطقه خود را مطرح کند و گردشگران زیادی هر ساله بخصوص در فصل تابستان برای بهره گیری از مناظر زیبا  و امکانات به وجودآمده در این شهر رهسپار لاهیجان می شوند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مطالعه تفاوتهای کارکردی بام سبز لاهیجان و ماسال در توسعه گردشگری

مقایسه عملکرد بام سبز لاهیجان و ماسال در توسعه گردشگری ناحیه مورد مطالعه

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه