تحلیل تطبیقی تأثیر تفرجگاههای شهری در توسعه گردشگری شهری(مطالعه موردی بام سبز لاهیجان با بام سبز ماسال)

قسمتی از متن پایان نامه :

سایر عناصر گردشگری

مطالعه حمل و نقل و کیفیت راههای دسترسی

جا به جایی مسافران  یکی از عناصر حیاتی سیستم گردشگری می باشد. شبکه حمل و نقل، مبدا و مقصد گردشگری را به هم متصل می کند. کارایی، راحت بودن و اندازه سلامت و امنیت این شبکه، تعیین کننده نوع  تجربه و کیفیتی می باشد که از سفر بدست می آید.

شبکه حمل و نقل در شهر لاهیجان شامل موارد زیر می باشد:

خدمات پایانه ای- فروش بلیط- پمپ بنزین- تاکسی تلفتی- آژانس های مسافرتی0 تعاونی های مسافرتی- خدمات راهداری و ایمن سازی جاده ها- پارکینگ

خدمات پایانه ای در شهر لاهیجان شامل یک پایانه مسافربری(ترمینال) می باشد. این ترمینال در شرق شهر فرار دارد و شامل وسایل نقلیه ای مانند اتوبوس و مینی بوس می باشد. فروش بلیط به مقاصد گوناگون کشور از طریق تعاونی ها و بنگاههای مسافربری انجام می شود. تعداد 8 تعاونی مسافربری در شهر هست که بلیط های مسافرتی را به فروش می رسانند.

تعداد جایگاه پمپ بنزین در شهر لاهیجان هست که دو مورد در نزدیک شهر لاهیجان (یک مورد در روستای بازکیا گوراب و دیگری در جاده لنگرود واقع می باشد) و دیگری در سطح شهر توزیع شده اند و در کل 6 جایگاه پمپ بنزین در سطح شهرستان لاهیجان مستقر می باشد.

امکانات دسترسی به بام سبز

برای رسیدن به بام سبز لاهیجان  دو مسیر اصلی هست که یکی مخصوص اتومبیل ها ودیگری که بصورت پلکانی می باشد برای عابران پیاده و گردشگرانی که به دنبال ورزشی سبک هستند تعبیه شده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

4-6. شاخص آب و هوایی گردشگری (TCI[1])

یک الگوی مناسب آب و هوای گردشگری می تواند با ترکیب عوامل متعدد، زمانهای مناسب برای گردش و تفریح را برای افرادی که شناخت کافی از اوضاع و احوال مناطق دیگر ندارند، شناسائی و معرفی نماید. برنامه ریزان گردشگری می توانند با بهره گیری از این شاخص ها، امکانات و شرایط بازدید و گردش را نه فقط در فصل تراکم توریستی، بلکه در تمام سال معرفی کنند.

شاخص آب و هوای گردشگری(TCI)، شاخص های گوناگون اقلیمی را در قالب یک معادله بیوکلیمایی ترکیب می کند. بطور کلی هفت متغیر آب و هوایی در این اندیس بهره گیری شده می باشد. متغیرهای اقلیمی مورد نیاز در این شاخص عبارتند از : میانگین حداقل دمای روزانه، میانگین دمای روزانه، حداقل رطوبت نسبی روزانه، متوسط رطوبت نسبی روزانه، مجموع بارش، مجموع ساعات آفتابی ومتوسط سرعت باد. این متغیرها با هم ترکیب می شوند و بصورت پنج شاخص فرعی در می آیند. درجه بندی مقیاس شاخص آب و هوایی به یازده قسمت تقسیم شده می باشد بطوریکه از 30- تا 100 تغییر می کند. شرایط 79-60 شرایط خوب تا خیلی خوب برای گردشگران قابل قبول می باشد. (ذوالفقاری، 1389، ص132)

TCI= 8 CID + 2CIA  +  4R  +  4S  + 2W

 

درمعادله بالا:

=TCIشاخص آب و هوای گردشگری می باشد که اندازه آن از 20- تا 100 تغییر می کند،

=CID شاخص آسایش طول روز می باشد که شامل متوسط حداکثر دمای هوا (درجه سانتی گراد) و متوسط حداقل رطوبت نسبی بر حسب درصد می باشد،

[1] Tourism climate index

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مطالعه تفاوتهای کارکردی بام سبز لاهیجان و ماسال در توسعه گردشگری

مقایسه عملکرد بام سبز لاهیجان و ماسال در توسعه گردشگری ناحیه مورد مطالعه

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه