تحلیل تطبیقی تأثیر تفرجگاههای شهری در توسعه گردشگری شهری(مطالعه موردی بام سبز لاهیجان با بام سبز ماسال)

قسمتی از متن پایان نامه :

جاذبه های تاریخی- فرهنگی لاهیجان و ماسال

جاذبه های فرهنگی جاذبه هایی می باشد که دست بشر در آفرینش آنها دخالت داشته و بدلیل تنوع میان فرهنگهای انسانی از گوناگونی بیشتری نیز برخوردار می باشد. جاذبه های فرهنگی شامل جاذبه های تاریخی و باستانی، زیارتی(آرامگاهها، زیارتگاهها و بقاع متبرکه)، اجتماعی و مردم شناسی، آموزشی و پژوهشی، ورزشی، هنری، اعیاد و مراسم و… می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در ادامه به مکانهای تاریخی وفرهنگی و زیارتی شهر لاهیجان فهرست وار تصریح خواهد گردید؛

توان ها و جاذبه های گردشگری کوهستانها و نواحی ییلاقی

در شهرستان ماسال بیشتر از هر چیزی بستر و زیربنای گردشگری طبیعی به خصوص در نواحی کوهستانی فراهم می باشد و در سالهای اخیر فعالیتهای مرتبط با گردشگری به ویژه اکوتوریسم در شهرستان ماسال از رونق خاصی برخوردار می باشد. این شهرستان با دارا بودن جاذبه های بکر طبیعی از قبیل مناطق ییلاقی خوش آب و هوا، جنگل های انبوه و منحصر بفرد، آبشارها، قلل مرتفع، رودهای خروشان و پر آب در تمام فصول سال، غارها و چشم اندازهای زیبا اگر چه آماری رسمی و ثبت شده از تعداد مسافران در دست نمی‎باشد، اما شواهد تجربی بیانگر این واقعیت می باشد که در ایام فراغت از کار و تعطیلات در فصل تابستان محل بازدید افراد زیادی از سراسر کشور و گاهی نیز خارجی قرار می گیرد. برای بازدید و گذران اوقات فراغت در ییلاقات ماسال، حرکت از مسیر جاده شهر ماسال به طاسکوه آغاز می گردد و پس از عبور و گذشتن از روستاهای معروف و دیدنی گندز، شالماء و رامنه به ترتیب به ییلاقات تالارگاه، اولسبلنگاه، خریدول و سوته چاله، شنبه راه، خشک بیل، خانه مندان و نمنه پشت می رسیم. پس از پشت سر گذاشتن این مسیر جنگلی، به مراتع سرسبز و زیبای ییلاقی با آب و هوای مناسب و چشم اندازهای طبیعی و انسانی مواجه خواهیم گردید که از نظر اکوتوریستی و تفریحی مهم می باشد.

پارک جنگلی بام سبز یا کوهستان ریزه مندان ماسال

ارتفاعات ریزه مندان در سه کیلومتری شهر ماسال با پوششی  از انواع گونه های جنگلی که مشرف به جلگه شهرستان ماسال می باشد نمای طبیعی زیبایی می باشد که محور اصلی پارک جنگلی بام سبز بوده و مجموعه طبیعت موجود در تلفیق زیرسازی هدفمند قادر خواهد بود ضمن افزایش جذابیتها امکان بهره  گیری از محدوده طرح را جهت تفریح سالم و ورزش برای گردشگران فراهم آورد. از آن جائیکه در سالهای اخیر فعالیتهای مرتبط با بخش گردشگری در شهرستان ماسال و شاندرمن رونق و جذابیت خاصی پیدا نموده و احساس خلاء پارک عمومی در سطح شهر جهت گذران اوقات فراغت شهروندان و روستائیان تحت نفوذ شهر و قرارگیری این سایت در 3 کیلومتری مرکز شهر اهمیت اجرای این پروژه به عنوان یک اقدام  اساسی و اولویت دار برای مسئولین در سال 1382 به عنوان پروژه گردشگری مطرح گردید و سالهاست که به عنوان یک طرح گردشگری برای مسئولین مطرح می باشد.

این تپه کوهستانی در سطوح ارتفاعی بین 100 تا 550متر قرار دارد و محدوده این بام 200هکتار می باشد که از ابتدای جاده کمربندی میله سرا تا حوالی چشمه ادامه دارد و از نظر جایگاه ارتباطی در استان این طرح از طریق راههای ارتباطی ماسال، شاندرمن، پونل به مسیر ترانزیت انزلی، تالش و آستارا در ارتباط می‎باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مطالعه تفاوتهای کارکردی بام سبز لاهیجان و ماسال در توسعه گردشگری

مقایسه عملکرد بام سبز لاهیجان و ماسال در توسعه گردشگری ناحیه مورد مطالعه

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه