عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل تطبیقی تأثیر تفرجگاههای شهری در توسعه گردشگری شهری(مطالعه موردی بام سبز لاهیجان با بام سبز ماسال)

قسمتی از متن پایان نامه :

ویژگیها و مشخصات اجتماعی ماسال و لاهیجان

پیشینه تاریخی

بنای شهر لاهیجان  به ” لاهیج بن سام بن نوح” نسبت داده می گردد. این شهر، در گذشته ” دارالاماره” یا “دارالامان” و سپس ” لاهیجان المبارک” خوانده می گردید. لاهیجان در سال 705 هجری قمری به دست “اولجایتو” فتح گردید و ” امیر تیمور ” به آن لشکر کشید. پس از تیمور ” سید امیربیک ” و اعقاب وی، از ” سادات کیانی ” بر شهر لاهیجان حکومت کردند. شاه عباس اول نیز پس از شکست ” خان احمد ” وارد لاهیجان گردید. پس از سقوط حکمرانان کیانی، حاکمان صفوی در این شهر حکومت کردند. از حوادث ناگوار و مهم در تاریخ لاهیجان، طاعون سال 703 هجری قمری، آتش سوزی سال 850 هجری قمری و اشغال آن توسط روسها در سال 1725 میلادی می باشد. در سال 1230 هجری قمری نیز لاهیجان دچار زلزله گردید و در سال 1246 هجری قمری بار دیگر طاعون در آن کشتار نمود. لاهیجان یکی از مراکز اصلی جنبش جنگلی ها بود. در حال حاضر لاهیجان یکی از شهرهای زیبای استان گیلان با جاذبه های فراوان گردشگری می باشد. (زنده دل و دستیاران، ص 32)

ماسال از آبادی های پر قدمت گیلان بوده و از دو بخش “ماس” و “ال” تشکیل شده می باشد؛ ماس (ماز) در فرهنگ های ایرانی به معنای بزرگ، کوه، مانع و سد و ال به معنای بلند آمده می باشد. پس ماسال را می‎توان کوه بلند، کوه وار، کوه بزرگ و بلند معنا نمود.

شهر و ناحیه ماسال در قرون نخستین اسلامی جزء ناحیه تجریم که از نواحی بزرگ پاره باختری  گیلان به شمار می آمد، بود. در قرون بعد که ناحیه گسکر آوازه ای پیدا نمود، ماسال در قلمرو فرمانروایی گسکر قرار گرفت و به وسیله امیرانی که از سوی حکومت گسکر گماشته می شدند اداره می گردید. در سده های اخیر ماسال جزء ناحیه تالش قرار گرفت و اداره آن به دست خانهای تالش افتاد. (کشوردوست، 1385ص284)

ماسال سابقا منطقه ای از گسکر بود. مقارن حکومت قاجاریه طبقه حاکم ماسال از خانواده ای بود که در ” وشمه سرا” اقامت داشتند و بازماندگان آنها عبارتند از : کربلائی اسد بیگ، حسینقلی بیگ و داداش بیگ. سپس در دورهء قاجار مرکز حکومت ماسال را ” درخانه” که در یک کیلومتری شرق بازار ماسال در مرز لوحه سرا و وردم می باشد معرفی کردند که به خاطر اقامت خان در آن به ”  خان محله ” معروف بود. ساکنین ماسال از نژاد طالش می باشند که کم کم با مردم خلخال در هم شده اند. همچنین رابینو در کتاب فرمانروایان گیلان درمورد اوضاع سیاسی و حکومتی ماسال در دوره قاجاریه نقل می کند: ” نزدیک به آغاز سلطنت آقا محمد خان، محمد اما خان نامی از طایفه اشمد از اهالی خلخال، حکمران ماسال بود. پس از مرگ وی حاجی محمد خان، پسر محمد اما جانشین پدر گردید. او برای آبادانی ناحیه خود کوشش بسیار نمود”.

در دوره انقلاب مشروطه ماسال همانند سایر نواحی تالش از سوی ماموران آقا بالا خان سردار افخم، گماشتهء محمدعلی شاه در گیلان سرکوب گردید. در دوره جنبش جنگل، ماسال به یکی از کانون های مبارزه جنگلی ها تبدیل گشت و در سرتاسر عمر جنبش جنگل رویدادهای بی شماری را تجربه نمود. (کشوردوست، 1385، ص286)

 

ویژگیهای جمعیتی

جمعیت کل شهرستان لاهیجان بر اساس آمار سال 1390، 168829 نفر می باشد  و تعداد خانوار شهرستان55190 می باشد. جمعیت سال 1390 نسبت به دورهء آماری سال 1385 افزایش یافته می باشد.

جمعیت شهر لاهیجان طبق آخرین دوره سرشماری 1385، 71871 نفر برآورد شده بود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

متوسط رشد سالانه جمعیت این شهرستان در فاصله سالهای1375-1365 برابر 88/0 درصد بوده می باشد و از این نظر در سالهای مذکور در رتبه چهارم استان قرار داشته می باشد. (بشر دوست، 1377، ص 19)

جمعیت مناطق شهری از 2/28 درصد در سال 1365 به رقم 2/32 درصد در سال 1375 رسیده می باشد که شاهد افزایش جمعیت مناطق شهری و نیز کاهش جمعیت مناطق روستایی از 8/71 درصد در سال 1365 به 8/65 درصد در سال 1375 بوده ایم.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مطالعه تفاوتهای کارکردی بام سبز لاهیجان و ماسال در توسعه گردشگری

مقایسه عملکرد بام سبز لاهیجان و ماسال در توسعه گردشگری ناحیه مورد مطالعه

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه