عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل تطبیقی تأثیر تفرجگاههای شهری در توسعه گردشگری شهری(مطالعه موردی بام سبز لاهیجان با بام سبز ماسال)

قسمتی از متن پایان نامه :

پوشش گیاهی

شهرستان لاهیجان را از نظر پوشش گیاهی می توان به واحدهای زیر تقسیم نمود:

  • قلمرو ساحلی

این بخش که در ارتفاع کمتر از صفر قرار دارد در اراضی ساحلی و در کنار دریا قرار دارد و اکثرا آبگیر و مردابی می باشد. گیاهان این منطقه اکثرا نی، گرز و جگن بوده و همچنین در بخش ساحلی شنزار و تپه شنی و بصورت خیلی کم اراضی جنگلی نیمه متراکم و در بیشتر مساحت این منطقه مخلوط زراعت و باغ می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • قلمرو جنگلی

این قسمت که از ارتفاع صفر به بالا را شامل شده و تا زیر دامنه کوهها ادامه دارد اکثرا بعنوان زمین های کشاورزی می باشد و عمده ترین گونه های درختی در این محدوده عبارتند از توسکا، اوجه، لرگ، سفید پلت، آزاد، بلوط، فرمندی، افرا و… . بخش وسیعی از این محدوده بخصوص در شرق و جنوب شرقی اکثرا به باغات چای اختصاص دارد. این محدوده در اکثر جاها مورد تجاوز بشر قرار گرفته و اکثرا تغییر کاربری داده شده می باشد.

  • قلمرو کوهپایه ای – کوهستانی

این قسمت از ارتفاع 200 متر از سطح دریا شروع شده و اکثرا باغات چای را بخصوص در جنوب شرقی و جنوب غربی شامل می گردد. در جنوب شهرستان و تا ارتفاع 800 متری، اراضی جنگلی و بیشه زار متراکم پوشش اصلی محسوب می شوند.

پوشش گیاهی  در دو طرف دامنه ی کوههای ماسال با یکدیگر متفاوت می باشد؛ بطوریکه در دامنه‎ی شرقی جنگلهای انبوه خزری با انواع درختان پهن برگ و دامنه ی غربی دارای پوشش گیاهی بسیار کم و از نوع استپی می باشد. در منطقه ماسال واریته های جنگلی جلگه ای شامل درختان شمشاد، افرا، ممرز و انواع درختان میوه ای وحشی نظیر گلابی می باشد. در نواحی کوهستانی منطقه درختانی مانند بلوط، نارون، راش، زبان گنجشک، توسکا و دیگر انواع صنعتی می رویند.

در نواحی مرتفع بالاتر از 1500متر ارتفاع نیز تحت نفوذ و گسترش مراتع و نواحی ییلاقی می باشد. در فصل تابستان محل سکونت کوچ نشینان این منطقه می باشد. مجموع مساحت اراضی شهرستان ماسال معادل 7/80041 هکتار بوده که از این اندازه 7/12321 هکتار تحت پوشش اراضی کشاورزی، 52313 هکتار تحت پوشش اراضی جنگلی و 15407 هکتار را نیز مراتع و نواحی ییلاقی تشکیل داده اند. برای مطالعه و درک بهتر این وضعیت نمودار شماره (3-1) نشان داده شده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مطالعه تفاوتهای کارکردی بام سبز لاهیجان و ماسال در توسعه گردشگری

مقایسه عملکرد بام سبز لاهیجان و ماسال در توسعه گردشگری ناحیه مورد مطالعه

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه