عنوان کامل پایان نامه :

مطالعه مزایا و معایب نظام پرداخت کارمزد

قسمتی از متن پایان نامه :

مطالعه ساختار بازار بنزین در تایوان

آزاد سازی بازار بنزین در تایوان به صورت مرحله به مرحله انجام شده می باشد. اولین مرحله آزاد سازی فروش های پایین دستی بوده و پس از آن آزاد سازی فعالیت های بالا دستی و در نهایت آزاد سازی واردات محصولات و فرآورده های نفتی بعد از تصویب قانون مدیریت بنزین در اکتبر 2001 بازار بنزین داخلی از تاریخ 26 دسامبر 2001 کاملا آزاد شده می باشد. ساختار عرضه داخلی بنزین اکثرا شامل موارد زیر می باشد:

  1. پالایشگاه ها:

یک بازار انحصار دو جانبه شامل شرکت CPC تایوان و شرکت پتروشیمی فورماسا (FPCC)به ترتیب با سهم های 75% و 25% این دو شرکت در حال حاضر نفت پالایش شده وارد نمی کنند.

  1. توزیع کنندگان بنزین:

تعداد 196 توزیع کننده بنزین بر اساس آمار در تایوان مشغول به فعالیت می باشند اما از این تعداد تنها یکی مقیاس کافی برای چانه زنی در قراردادهای عرضه با عرضه کنندگان داشته و مالک وسائل حمل و نقل برای جابجایی فرآورده های خود می باشد.

  1. عاملان پمپ بنزین:

این سطح از بازار در حال حاضر تا حدودی متمرکز می باشد. از کل 2656 عامل داخلی، تعداد 653 عدد بخشی از شبکه پمپ بنزنی های CPC و 150 عدد مربوط به FPCC می باشند . 10 زنجیره بزرگتر پمپ بنزین ها حدود 57% و پمپ بنزین های مستقل 43% کل پمپ بنزین ها را تشکیل می دهند. این بخش نشان دهنده روندی به سوی یکپارچه شدن نشان می دهد.

کوشش دولت برای نظارت بر صنعت فرآورده های نفتی در 6 قسمت اختصار می گردد:

  • کنترل امنیت انبارهای فرآورده
  • یک سیستم اطلاع رسانی کارا در مورد قیمت فرآورده ها
  • کمک و یارانه ها بر فرآورده ها
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • آمار فرآورده ها
  • کنترل کیفیت فرآورده ها
  • خطوط لوله انتقال فرآورده ها

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

1-مطالعه ویژگیهای نظام پرداخت کارمزد و حق العملکاری بصورت علمی و مستند جهت ارائه به هیات مدیره شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران

2- با در نظر داشتن نیت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران درخصوص تغییر سیستم درآمدی جایگاه های سوخت که با هدف مرتفع کردن معایب سیستم جاری انجام می گیرد ؛ آسیب شناسی و مطالعه مزایای سیستم فعلی ( پرداخت کارمزد ) و مقایسه تطبیقی آن با نظام حق العملکاری ,اطلاعات مفید و کاربردی را جهت تصمیم گیری در خصوص نحوه استقرار نظام مناسب درآمدی برای جایگاه های سوخت را فرآهم می آورد .

3- با در نظر داشتن اجرای فاض دوم طرح هدفمندی یارانه ها و افزایش مضاعف هزینه های جایگاه های سوخت و نظر مدیریت شرکت در خصوص نیاز به استقرار نظام حق العملکاری ؛ مطالعه علمی و اصولی معایب و مزایای نظام پرداخت کارمزد( سیستم فعلی ) و نظام حق العملکاری جهت کمک به تصمیم گیری هیات مدیره شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران برای استقرار نظامی کارآمد لازم است .

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه مزایا و معایب نظام پرداخت کارمزد  با فرمت ورد