سئو و بهینه سازی سایت

سئو

آموزش سئو واسه سیستم مدیریت محتوای وردپرس

۱۴

۰

۱۰ ۲۱۰۱

سیستم مدیریت محتوای وردپرس به شکلی طراحی شده که در برابر اصول سئو و بهینه سازی سایت بسیار انعطاف پذیره. امکانات و کارایی سئو وردپرس می تونه موتورهای جستجو رو به پُستا، صفحات و دسته بندیای موضوعی سایت هدایت کنه. امکانات سئو وردپرس به موتورهای جستجو کمک می کنه تا راحت تر درون وب سایتا بخزند و اطلاعات لازم رو در پایگاه دادۀ خود ذخیره کنن.

سیستم وردپرس با چندین وسیله سئوی از پیش ساخته شده در اختیار کاربران قرار میگیره. مثلا شما می تونین از قابلیتایی مانند htaccess واسه ساخت URLهای استاتیک مانند پرمالینکا (Permalinks)، بلاگ رولینگ (Blogrolling) و پینگینگ (Pinging) به صورت پیش فرض در ورد پرس استفاده کنین. هم اینکه، پلاگینا و روشای کاربردی بسیار دیگری هم در سئو وردپرس وجود دارن که میشه واسه بهینه سازی سایت از اونا کمک گرفت.

با این حال، ممکنه که در زمان انتخاب قالب وردپرس یا شخصی سازی اونا براساس سلیقه و نیاز خود، بعضی از امکانات و وسایل بهینه سازی سایت از کار بیفتن. واسه اینکه بتونین از وسایل سئو وردپرس به بهترین شکل ممکن استفاده کنین و سایت خود رو واسه رباتای خزنده موتورهای جستجو بهینه سازی کنین، باید چند نکته رو در وب سئوی سایت ورپرس خود رعایت کنین:

کدنویسی تمیز و خوب در سئو وردپرس مهمه

کدنویسی در سئو وردپرس خیلی خیلی مهمه. پس، بهتره از کارکرد و معتبر بودن کدهای سایت خود مطمئن شین. وجود خطا در کدهای سایت می تونه از ورود و خزش موتور جستجو به درون سایت شما جلوگیری کنه.

محتوا، اهمیت زیادی در سئو وردپرس داره

موتورهای جستجو نمی تونن یه سایت رو “ببینن“، بلکه تنها می تونن یه اونو “بخونن“. ظاهر سایت و رنگ بندی زیبای اون واسه موتورهای جستجو اهمیتی ندارن. اون چیزی که با موتورهای جستجو رابطه برقرار می کنه کلمات، محتوا و مطالبی هستن که سایت شما توضیح میده، به اشتراک میذاره، اطلاع رسانی می کنه، یا آموزش میده.

تلاش کنین در سایت خود محتوایی با کیفیت تولید کنین تا موتور جستجو بتونه اونو آزمایش کنه و پس از مقایسه با بقیه محتواهای موجود به شما نمره خوبی بده.

واسه جستجوکنندگان تولید محتوا کنین

شما چیجوری اطلاعات مورد نیازتون رو در اینترنت پیدا می کنین؟ اگه می خواین محتوایی تولید کنین که در دسترس کاربران باشه، بهتره به کلمات و عباراتی که یه کاربر واسه جستجوی در اینترنت استفاده می کنه، دقت کنین.

تلاش کنین این کلمات یا عبارات کلیدی رو چند بار در محتوای خود تکرار کنین. البته پیشنهاد می کنیم در هر جمله اونا رو به کار نبرین. طرز کارکرد موتورهای جستجو و نحوۀ بررسی، آزمایش و دسته بندی محتوا به وسیله اونا رو بیاموزید. اینطوری می تونین موقعیت خود رو در یافته های جستجو بهتر کرد.

تولید محتوا، اولویت اصلیه

در بیشتر مواقع، وقتی که یه موتور جستجو به سایت شما وارد می شه، قالب و کدهای CSS سایت تون رو ندیده میگیره و تنها محتوا و اطلاعات موجود در اونو جمع آوری می کنه. بیشتر قالبای وردپرس به شکلی طراحی شدن تا محتوا نزدیک به بخش بدون استایل بالای صفحه قرار بگیره. این موضوع به این معنیه که فوترها و سایدبارها در بخش پائین سایت قرار می گیرن.

تعداد کمی از موتورهای جستجوی، تنها یه سوم از صفحه رو بررسی می کنن و به سرعت، به سایت بعدی می رن. پس، مطمئن شید قالب سایت تون محتوا رو نزدیک به بالای صفحه قرار میده.

کلمات کلیدی، لینکا و عناوین بخش مهمی از محتوای سایت هستن

موتورهای جستجو، یه سایت رو براساس زیبایی ظاهری اش آزمایش نمی کنن، بلکه اونا کلمات موجود در سایت رو آزمایش کرده و از یه فیلتر عبور میدن. اینطوری، اعتبار بعضی کلمات یا ترکیب اونا مشخص می شه. بعد، کلماتی که در محتوای شما هست با کلماتی که در لینکا و عناوین سایت وجود دارن، مقایسه می شن. هرچه کلمات موجود در محتوا، لینکا و عناوین با همدیگه بیشتر یکی بودن داشته باشن، امتیاز سایت شما بیشتر می شه.

محتوای موجود در لینکا و عکسا مهم هستن

شاید تعجب کنین، اما عکسا و تصاویر هم در سئو وردپرس اهمیت دارن. ممکنه سایت شما متن زیادی نداشته باشه و از تصاویر و لینکای زیادی در اون استفاده شده باشه، اما به خاطر همین تصاویر هم فضاهایی واسه قرار دادن متن در نظر گرفته شده.

موتورهای جستجو به دنبال تگ Alt تصاویر و تگ عنوان لینکا هستن. درحالیکه این عوامل در دیده شدن تصاویر سایت شما موثر هستن، اضافه کردن توضیحات به تصاویر و لینکا، محتوای بیشتری رو در اختیار موتورهای جستجو قرار میده.

اندازه محبوبیت لینکا در سئو وردپرس

خوب بودن سایت شما ملاک نیس، بلکه نکته ای که مهمه کیفیت بالای سایت هاییه که به سایت شما لینک میدن. مسئله محبوبیت لینک هنوزم واسه موتورهای جستجو مهمه. بلاگ رولا، پینگ بکا و ترک بکا همه به طور پیش فرض روی سئو وردپرس قرار دارن. این کار باعث می شه بتونین به وب سایتای دیگه لینک بدین.

لینک دادن به یه سایت باعث بالا رفتن اعتبار اون سایت پیش موتورهای جستجو می شه و در عین حال شانس گرفتن لینک از دیگر وب سایتا رو زیاد می کنه. تعداد لینکای داده شده به سایت شما، در گوگل دسته بندی می شه و با  تایپ عبارت link:www.yoursite.com در گوگل (بقیه موتورهای جستجو هم کارکرد مشابه دارن)، قابل مشاهده میشه. بقیه روشای به دست آوردن بک لینک واسه سایت شامل موارد زیره:

بک لینک

  • اضافه کردن URL سایت به امضای مطالب فروما.
  • ثبت کردن سایت در فهرستای راهنما و دایرکتوریا.

نکته: اضافه کردن لینک در بخش دیدگاه های یه وبلاگ به روند لینکای دریافتی شما کمک نمی کنه، چون وبلاگای امروزی از تگ “rel=”nofollow واسه کامنتا استفاده می کنن. پس پیشنهاد می کنیم، به یه اسپمر کامنت تبدیل نشید.

اسپم

لینکای ناوبری خوب در سئو وردپرس

یه موتور جستجو، در سایت شما می خزد و از یه صفحه به صفحه ای دیگه حرکت می کنه. لینکای ناوبری مناسب به دسته بندیای مطالب، مجموعه محتوا و صفحات جور واجور به موتورهای جستجو کمک می کنن تا راحت تر در صفحات سایت شما حرکت کنن و مطالب بیشتری از سایت شما رو بررسی کنن.

ایندکس کردن وبلاگ در جستجوهای گوگل

قبل اینکه درباره جزئیاتِ نحوۀ شناساندنِ سایت به موتور جستجوی گوگل صحبت کنیم، در اول باید با اصطلاحات زیر آشنا شید:

  • بات گوگل: ربات گوگل یا Googlebot نرم افزازیه که گوگل، واسه جمع آوری اطلاعات بارگذاری شده در اینترنت استفاده می کنه. این ربات پس از جمع آوری اطلاعات، یافته ها رو در اختیار صفحات جستجوی گوگل میذاره. وقتی که محتوای جدید سایت تون به وسیله این نرم افزار یافت شه، شما می تونین سایت خود رو در یافته های جستجوی گوگل پیدا کنین.
  • خزش: خزیدن یا Crawling، فرآیندیه که در اون نرم افزار Googlebot واسه پیدا کردن محتوای جدید در اینترنت از یه سایت به سایت دیگه میره. این نرم افزار براساس لینکای آپلود شده جدید در اینترنت که ترافیک بالایی دریافت می کنن، کار می کنه.
  • ایندکس کردن: وقتی که نرم افزار Googlebot پروسۀ خزیدن رو به اتمام رساند و اطلاعات جدید رو جمع آوری کرد، روند دیگری به نام Indexing یا ایندکس کردن شروع می شه. طی همین فرآینده که کیفیت محتوای یه سایت بررسی می شه و جایگاه مشخصی در یافته های جستجوی گوگل براش در نظر گرفته می شه. اینجا سوال اینه که نرم افزار Googlebot چیجوری می تونه این اطلاعات رو پیدا کنین؟ این روند در اول، با بررسی صفحاتی که در یافته های جستجوی قدیمی وجود داشتن شروع می شه. بعد، نرم افزار ربات گوگل صفحات جدید رو با صفحات قدیمی مقایسه می کنه. اینطوری، هر محتوای جدیدی که در سایت بارگذاری می شه از راه سایت مپ و لینکای سایت در اختیار ربات گوگل قرار میگیره.

ثبت سایت در موتور جستجو

در سئو وردپرس، منابع و وسایل بسیاری وجود دارن که می تونن به ثبت سایت شما در موتورهای جستجو کمک کنن. بعضی از این منالع رایگان هستن و یه سریای دیگه به هزینه اولیه نیاز دارن. هم اینکه، شما می تونین سایت خود رو به صورت دستی در موتور جستجو ثبت کنین. از هر روشی که استفاده می کنین، وقتی که سایت تون از نظر خطا بررسی و آماده شروع به کار می شه، موتورهای جستجو با آغوش باز از سایت وردپرس شما استقبال می کنن.

واسه ثبت موفق سایت خود در موتور جستجو می تونین از نکات زیر استفاده کنین:

  • مطمئن شید سایت تون محتوایی قابل بررسی واسه موتورهای جستجو داره. کلا، بهتره در سایت تون دست کم ۱۰ پُست داشته باشین تا موتورهای جستجو بتونن سایت شما رو آزمایش و آزمایش کنن.
  • در طول یه ماه، تنها یه بار سایت خود رو تو یه موتور جستجو ثبت کنین. اگه می خواید بیشتر از یه بار این کار رو انجام بدین، بهتره واسه رفع خطاهای سایت باشه.
  • واسه وارد کردن یا کپی کردنِ عنوان و دسته بندیای سایت خود در راهنمای یه موتور جستجو، آماده باشین.
  • فهرستی از آدرسا و URLهای جور واجور سایت خود جفت و جور کنین. شما می تونین فهرست ریشه رو همراه با دسته بندیا و فیدها در موتور جستجو ثبت کنین. این کار باعث می شه موتور جستجو قسمت بیشتری از سایت شما رو پوشش دهد.
  • فهرستی از موتورهای جستجویی که در اونا ثبت نام کردین، بسازین تا به صورت تصادفی، دوباره در اونا ثبت نام نکنین. هم اینکه، این کار به شما امکان میده دائم جایگاه سایت خود رو در یافته های این موتورهای جستجو بررسی کنین.

به دنبال خدمات سئو هستین؟

ما علم لازم واسه افزایش اعتبار و رتبه شما در گوگل رو داریم. پس خوبه با ما تماس بگیرین.
واسه مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرین.

افزایش ترافیک سایت شما

۰۲۱-۶۳۴۰۴داخلی ۳

وب سایتای دایرکتوری یا سایتای فهرست

یکی دیگه از مسائل مهم در سئو ورپرس دایرکتوریا هستن. ثبت سایت در سایتای فهرست (دایرکتوری) نه فقط به افزایش ترافیک سایت تون کمک می کنه، بلکه به بهینه سازی اون واسه موتورهای جستجو کمک می کنه. واسه انجام این کار می تونین از فهرستای مفهومی، موضوعی یا منطقه ای استفاده کنین.

منابع بهینه سازی واسه موتورهای جستجو

همونطور که میدونیم وردپرس با در نظر گرفتن اصول سئو ایجاد شده، پس در مورد سئو وردپرس جای نگرانی وجود نداره. با این حال، منابع و اطلاعات زیر می تونن به آماده سازی سایت تون در زمان ورود رباتا و خزندهای موتورهای جستجو به شما کمک کنن.

متا تگا (یا همون تگای متا)

متا تگا شامل اطلاعاتی هستن که اهداف و کلمات کلیدی استفاده شده در سایت تون رو توصیف می کنن. متا تگا در بالای فایل تمپلیت header.php قرار دارن. متا تگا به طور پیش فرض در وردپرس وجود نداره، اما شما می تونین اونا رو به صورت دستی در سایت خود وارد کنین.

معرفی ۱۰ افزونه وردپرس واسه بهتر شدن وضعیت سئوی سایت

از گزینه Custom Fields موجود در وردپرس هم میشه واسه جایگذاری کلمات کلیدی و توضیح پستا و صفحات استفاده کرد. هم اینکه، پلاگینای بسیار زیادی واسه ورپرس هست که می تونه به شما در نوشتن متا تگا و توضیحات کلمات کلیدی کمک کنه. این افزونه های سئو وردپرس، در فهرست پلاگین سایت رسمی وردپرس موجود هستن.

بهینه سازی فایل Robots.txt

موتورهای جستجو می تونن فایل Robots.txt سایت شما رو از راه نشانی yourdomain.com/robots.txt بخونن. فایل Robots.txt به موتورهای جستجو کمک می کنه تا بدونن چه محتوایی رو بخونن و کدوم قسمتا رو مطالعه نکنن.

اضافه کردن ورودی به فایل robots.txt واسه بهتر شدن سئو، سوء تفاهمی بسیار رایجه. گوگل میگه به کار گیری فایل robots.txt واسه جلوگیری از ورود رباتای موتور جستجو به بخشایی از سایت، بلامانعه، اما بهتره ازش استفاده نکنین. الان گوگل پیشنهاد می کنه که واسه این کار از تگای noindex استفاده کنین.

مشخص کردن اینکه موتور جستجو، باید کجا رو بررسی کنه تا محتوای با کیفیت یا فایلا رو پیدا کنین، می تونه رتبه شما رو زیاد کنه. این روند، به وسیله گوگل و تموم موتورهای جستجوی دیگه هم پیشنهاد می شه.

ثبت فیدها

وردپرس به صورت پیش فرض از فیدهای بسیاری پشتیبانی می کنه که به سایت شما اجازه میده تا به وسیله فیدخوانای بسیاری مشاهده شه. الان، خیلی از موتورهای جستجو از توانایی ثبت فید پشتیبانی می کنن و وب سایتای بسیاری هستن که این فیدها رو به صورت تخصصی دسته بندی می کنن.

واسه ثبت فیدهای سایت خود، باید لینکای موجود به فیدهای سایت تون رو بشناسین.

تگای تکنوراتی

تکنوراتی (یا Technorati)، یه موتور جستجوئه که اتفاقات محدودۀ وبلاگِ یه سایت رو به صورت لحظه ای (Real-Time) بررسی می کنه. براساس گزارشات، تکنوراتی تعداد لینکا و مطالب مربوط به وبلاگ رو دنبال می کنه و هم اینکه طبیعت وبلاگ نویسی رو به صورت لحظه ای بررسی می کنه.

چون تکنوراتی به طور خودکار و بی درنگ، بروزرسانی وبلاگا رو میفهمه، این امکان رو داره که طی یه ساعت هزاران بروزرسانی رو بررسی کنه. هم اینکه، تکنوراتی می تونه لینکایی که به این بروزرسانیا داده شده رو پی گیری می کنه.

از تگای تکنوراتی واسه دسته بندی موضوعات و اطلاعات وبلاگا استفاده می شه. تکنوراتی از دسته بندیای وردپرس به عنوان تگ استفاده می کنه. شما می تونین با به کار گیری کد rel=”tag”، تگای بیشتری به لینکای سایت خود اضافه کنین. مثلا:

<a href=”http://wordpress.org/” rel=”tag”>WordPress</a>

<a href=”http://codex.wordpress.org/” rel=”tag”>Codex</a>

هم اینکه، باید یادآوری کنیم که پلاگینای وردپرس بسیاری واسه افزایش تگای تکنوراتی هست.

نکته: در وردپرس نسخه ۱٫۵، تکنوراتی، عناوین دسته بندی وبلاگ شما رو به صورت خودکار به عنوان تگ می شناسونه.

نکته: واسه بهینه سازی فهرست تکنوراتی، شما باید فید Atom رو در هدر قالب سایت خود بذارین. واسه این کار، باید از کد زیر استفاده کنین. این کد رو می تونین بین تگای <head> و </head> بذارین:

پرمالینکا

پرمالینکا، در واقع مدلی پیشرفت یافته از URLهای سایت شمان که می تونن با جلوگیری از بروز اشکالات در نشانی سایت، باعث بهتر شدن وضعیت سئوی سایت تون شن. اینطوری، پرمالینکا به جای اینکه URL شما رو به شکل زیر نشون بدن:

۲۰ قالب وردپرس که واسه جستجو بهینه سازی شدن

http://example.com/index.php?p=423

اونا رو به این شکل نشون میدن:

http://example.com/2003/05/23/my-cheese-sandwich

از اونجایی که موتورهای جستجو لینکا و تایتل رو به عنوان بخشی از اطلاعات جمع آوری شده حساب می کنن، لینک دادن به پستا و مقالات در سایت با پرمالینک، اهمیت زیادی پیدا می کنه.

به عنوان یه مزیت دیگه، شما می تونین پلاگین ریدایرکت خود رو هم فعال کنین. اگه URL از پرمالینک ورودی (یا مجموعه) فرق داشته باشه، این پلاگین می تونه یه ریدایرکت ۳۰۱ دائمی ایجاد کنه. پلاگین ریدایرکت به شما اطمینان میده که تنها یه URL در هر ورودی بلاگ هست.

سایت مپا

یه سایت مپ یا نقشه سایت، صفحه ایه که در اون فهرستی از تموم پستا و محتوای سایت شما هست. هدف از ایجاد سایت مپ اینه که بازدیدکنندگان بتونن سایت تون رو خوب بررسی و پستای وبلاگ تون رو به سرعت پیدا کنن. وجود سایت مپ به سئوی سایت شما کمک می کنه چون یه لینک خوب همیشه به پستای وبلاگ شما اشاره می کنن. داشتن یه لینک به نقشه سایت (که شامل تموم صفحات سایت تونه)، باعث می شه موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان بتونن همه پستاتون رو خیلی راحت پیدا کنن.

گوگل سایت مپ

گوگل از ژوئن سال ۲۰۰۵، سایت مپِ سایت تون رو به عنوان بخشی از روند ثبت سایت در نظر میگیره. گوگل نیاز داره که سایت مپ شما رو در فرمت XML دریافت کنه. شما می تونین اطلاعات بیشتری در مورد ثبت نقشه سایت رو در گوگل پیدا کنین و در بخش انجمنای وردپرس در مورد نقشه سایت گوگل و وردپرس صحبت کنین.

رابطه لینکا در سئو وردپرس

این مسئله که روابط بین لینکای موجود در فهرستِ نقشه سایت، واقعاً بر رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو تاثیر داره یا نه، موضوع بحث سئوکاران بسیار زیادی بوده. هرچند مشخص کردن این مسئله، بسیار ساده س!.

***می تونیم بگیم تموم محتوای مقاله آموزش سئو وردپرس، از سایت رسمی وردپرس جمع آوری شده.